Wiadomości
STALOWA WOLA

Remont zabytkowego budynku, dawnej siedziby Armii Krajowej

7 lis · 17:00
Remont zabytkowego budynku, dawnej siedziby Armii Krajowej

Rozpoczęły się prace przy remoncie siedziby Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej w Stalowej Woli. Budynek przy ulicy Bełżyńskiego, dawny punkt konspiracyjny, w kwietniu tego roku samorząd miasta kupił od prywatnego właściciela. Było to możliwe dzięki pozyskaniu dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W czerwcu obiekt wpisano do rejestru zabytków nieruchomych województwa podkarpackiego i rozpoczęto poszukiwania kolejnych funduszy na remont.

Jak poinformowała Aneta Garanty, dyrektor Muzeum Regionalnego w Stalowej, któremu formalnie podlegać będzie nowa instytucja muzealna, w najbliższym czasie zabezpieczony zostanie dach, by zapobiec dalszej degradacji obiektu.

Ponadto muzeum wraz z władzami Fundacji Kedyw przygotowuje założenia funkcjonalno-użytkowe budynku, gromadzi materiały archiwalne oraz źródła, które pomogą przy pozyskaniu pieniędzy na rewitalizację. Obiekt ma pełnić m.in. funkcję Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej, z pracownią naukową wraz z możliwością wykorzystania sali kinowo-widowiskowej.

fot. Robert Pytka

7 listopada ·  17:00

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez