Wiadomości
KROSNO

Muzeum Podkarpackie przypomina Ignacego Łukasiewicza

31 lip · 19:01
Muzeum Podkarpackie przypomina Ignacego Łukasiewicza

Wystawę przypominającą postać i dokonania twórcy polskiego przemysłu naftowego, Ignacego Łukasiewicza otwarto dziś w Muzeum Podkarpackim w Krośnie. W tym roku mija 200. rocznica jego urodzin.

Jak zaznacza Jan Gancarski, dyrektor placówki, czynna do końca sierpnia ekspozycja jest uzupełnieniem stałej wystawy prezentowanej w muzeum.

Znalazły się na niej m.in. fotografie, obrazy, zabytki związane z początkami przemysłu naftowego. Nasze muzeum od powstania w 1954 roku systematycznie gromadzi wszelkie pamiątki związane z Łukasiewiczem, oświetleniem naftowym oraz wydobyciem ropy naftowej

– podkreśla.

Zwiedzający mogą obejrzeć m.in. kopię pierwszej, skonstruowanej w 1853 r. przez Łukasiewicza lampy naftowej. Kopię zrobiono na podstawie jej opisu. Lampę według pomysłu Łukasiewicza wykonał lwowski rzemieślnik zajmujący się wytwarzaniem lamp olejnych Adam Bratkowski. Łukasiewicz nigdy nie opatentował swojego wynalazku. Po raz pierwszy zapłonęła 31 lipca 1853 roku w sali operacyjnej szpitala miejskiego we Lwowie.

autor: Alfred Kyc, PAP

fot. archiwum

31 lipca ·  19:01

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez