Wiadomości
RZESZÓW

Na budynku dawnej Filii UMCS – obecnie obiektu Uniwersytetu Rzeszowskiego odsłonięto pamiątkową tablicę

27 maj · 13:01
Na budynku dawnej Filii UMCS – obecnie obiektu Uniwersytetu Rzeszowskiego odsłonięto pamiątkową tablicę

W Rzeszowie odbyła się dziś uroczystość poświęcona strajkom studenckim, zorganizowanym w roku 1981 przez Niezależne Zrzeszenie Studentów filii UMCS oraz 40-leciu powstania NZS. Jej główną częścią było odsłonięcie pamiątkowej tablicy na budynku dawnej Filii UMCS – obecnie obiektu Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Obecny na uroczystości minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powiedział m.in., że dziś wszyscy zgadzamy się z hasłami sprzed 40 lat o dążeniu do wolności i możemy je swobodnie wypowiadać, jednak wtedy ich głoszenie wymagało odwagi. Jak dodał minister, mamy zaszczyt i honor być beneficjentami tego, co uczestnicy strajków studenckich zrobili dla nas w tym czasie. Z kolei Edward Lis, współzałożyciel i były przewodniczący NZS Filii UMCS w Rzeszowie przypomniał, że władze komunistyczne zarejestrowały NZS w lutym 1981 roku, ale organizacja uczelniana powstała tu prawie miesiąc wcześniej.

Jak dodał, uczestnicy strajków chcieli zmian w ówczesnym funkcjonowaniu szkolnictwa wyższego, autonomii uczelni i ich niezależności od władzy politycznej, ale przede wszystkim zmiany w otaczającym świecie – w ówczesnym sowieckim modelu funkcjonowania państw Europy Wschodniej.

Uroczystość zakończyło złożenie pod tablicą wieńców i wiązanek kwiatów. Minister Przemysław Czarnek odwiedził dziś również kolejną inwestycję rzeszowskiego Uniwersytet, czyli nową część budynku A1 uczelni.

Fot. archiwum

27 maja ·  13:01

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez