Wiadomości
LUBACZÓW

Na leśnych plantacjach szykuje się urodzaj szyszek

23 cze · 11:56
Na leśnych plantacjach szykuje się urodzaj szyszek

Ten rok zapowiada się urodzajnie, jeśli chodzi o zbiór nasion drzew leśnych. W Nadleśnictwie Oleszyce w leśnictwie Kolonia obficie obrodziły dwie plantacje nasienne: świerka pospolitego tzw. tarnawskiego z terenu Nadleśnictwa Stuposiany i jodły pospolitej pochodzeń bieszczadzkich.

Na plantacji jodłowej, spodziewamy się ponad trzech ton szyszek.

– powiedział Stanisław Zagrobelny, nadleśniczy Nadleśnictwa Oleszyce.

To rewelacyjny wynik, lepszy niż w rekordowych dotąd latach 2015, 2018 i 2020. Podobnie rekordowy może być urodzaj na plantacji świerkowej. Nawet na plantacji modrzewiowej, która została założona w 2017 roku już zawiązały się szyszki. Od momentu założenia plantacji świerka pospolitego zebrano dotąd ponad 1,5 tony szyszek, natomiast z plantacji jodły pospolitej pochodzeń bieszczadzkich zebrano już blisko 8 ton szyszek. W przypadku jodły z zebranych nasion wyłuszczono ponad tonę nasion, co daje ponad 10 mln sadzonek jodły.

– dodał nadleśniczy.

Na plantacjach nasiennych Nadleśnictwa Oleszyce jest reprezentowanych ponad 40 drzew matecznych, tj. o znanym pochodzeniu i wysokiej jakości, w różnych powtórzeniach. Świerki i jodły posadzone w plantacji nasiennej blisko 20 lat temu mają genetyczny wiek ponad 100 lat. Drzewa zaczynają tu owocować już kilka lat od założenia plantacji, dzięki czemu dostępna jest baza nasion o bardzo wysokiej jakości.

Fot. archiwum

23 czerwca ·  11:56

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez