Wiadomości

„Naftowe dziedzictwo Ignacego Łukasiewicza”

4 paź · 17:34
„Naftowe dziedzictwo Ignacego Łukasiewicza”

Inwentaryzacja i promocja miejsc związanych z przemysłem naftowym oraz jego twórcami w Polsce i na Ukrainie – to cel projektu "Naftowe dziedzictwo Ignacego Łukasiewicza" realizowanego m.in. przez Województwo Podkarpackie w ramach wspieranego przez UE programu "Polska-Białoruś-Ukraina".  

Przez minione trzy dni, w ramach specjalnego objazdu studyjnego na południu Podkarpacia z miejscami tymi zapoznawały się m.in. osoby z branży turystycznej, związani z projektem i historią przemysłu naftowego pasjonaci i przewodnicy turystyczni, oraz członkowie Stowarzyszenia Inżynierów Techników Przemysłu Naftowego I Gazowniczego. W ramach objazdu odwiedzili oni np. jasielski rynek z tablicą upamiętniającą aptekę, gdzie pracował Ignacy Łukasiewicz, obelisk upamiętniający pierwszą destylarnię w Ulaszowicach, Polankę – czyli miejsce podpisania umowy o powstaniu pierwszej spółki naftowej pomiędzy Łukasiewiczem i Tytusem Trzecieskim, czy kopalnię ropy w bieszczadzkiej Łodynie.

Projekt realizowany jest od końca 2019 roku, rozpoczęła go w roku 2020 polsko-ukraińska konferencja, połączona z praktycznymi warsztatami. Później ze względu na COVID-19 konieczne było wprowadzenie zmian, ale teraz projekt zbliża się do końca. Wiosną tego roku odbyła się misja inwentaryzacyjna po stronie polskiej identyfikująca i opisująca miejsca związane z historią przemysłu naftowego, w końcowej fazie opracowania jest też przewodnik multimedialny.

Projekt zakończy się w połowie grudnia konferencją online organizowaną przez partnera ukraińskiego, czyli Zrzeszenie Samorządów „Euroregion Karpaty – Ukraina”. Polskim partnerem jest Województwo Podkarpackie.

Informacje na ten temat przygotował Jerzy Pasierb.

--:--
--:--

Fot. Jerzy Pasierb

4 października ·  17:34

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez