Wiadomości
ŁAŃCUT

Nagrody im. Benedykta Polaka przyznane

24 paź · 10:08
Nagrody im. Benedykta Polaka przyznane

Na Zamku w Łańcucie wręczono Nagrody im. Benedykta Polaka. Przyznawana jest dla dwóch osób, Polaka i cudzoziemca za wybitne osiągnięcia eksploracyjne i badawcze na ziemi, w morzu, w powietrzu i w kosmosie. Patronem nagrody jest zakonnik – franciszkanin Benedykt Polak z XIII w. uznawany za pierwszego podróżnika-eksploratora z terenów naszego kraju.

W tym roku kapituła konkursu ex aequo nagrodziła dwóch cudzoziemców. To turecka badaczka - kierownik Zakładu Języka Polskiego i Literatury na Uniwersytecie Stambulskim Pani dr Hacer Topaktaş Üstüner. Zajmuje się ok kilku lat relacjami między Rzeczpospolitą, a Turcją osmańską oraz upowszechnia w swoim kraju język i kulturę polską.

Drugim nagrodzonym jest Amerykanin - lingwista i historyk z Uniwersytetu Kalifornii w Berkeley profesor David Frick, który mówi po polsku i bada różnorodność kulturowa i religijną II Rzeczypospolitej, a szczególna uwagę poświęca Wilnu.

Dr inż. Wojciech Kołątaj jako Polak otrzymał Nagrodę im. Benedykta Polaka. To emerytowany architekt i konserwator zabytków, szczególnie zasłużony dla rekonstrukcji zabytków w Aleksandrii. W zawodzie przepracował 35 lat.

Kapituła postanowiła również przyznać specjalny dyplom uznania mgr Maciejowi Grzelczykowi. To archeolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego, odkrywca i badacz sztuki naskalnej w Tanzanii.

Nagroda im. Benedykta Polaka została wręczona po raz siódmy. Nagrody ufundowało m.in. Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Prezydenta RP.

Relację przygotowała Małgorzata Iwanicka.

--:--
--:--

Fot. M. Iwanicka

24 października ·  10:08

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez