Wiadomości

Nagrody Mediów Publicznych rozdane. Znamy laureatów

5 gru · 20:03
Nagrody Mediów Publicznych rozdane. Znamy laureatów

Socjolog i publicysta, profesor Andrzej Zybertowicz otrzymał Nagrodę Mediów Publicznych w kategorii Słowo. Twórców słowa honoruje Polska Agencja Prasowa. Andrzej Zybertowicz stał się w ostatnich latach autorem wielu ważnych słów, celnych spostrzeżeń, istotnych diagnoz, zarówno napisanych, jak i wypowiedzianych.

Z kolei Nagrodę Mediów Publicznych w kategorii Muzyka otrzymał dyrygent Łukasz Borowicz. W tej dziedzinie wyróżnienie przyznało Polskie Radio. Łukasz Borowicz jest nieocenionym promotorem polskiej muzyki. Jego dyskografia liczy ponad 100 albumów. Tylko dla Polskiego Radia zarejestrował prawie 800 utworów. Doceniono go m.in. za promocję muzyki polskiej za granicą. Jego inicjatywy koncertowe i wydawnicze przywracają zapomniane dzieła polskiej literatury symfonicznej i operowej.

Natomiast reżyser filmów dokumentalnych i scenarzystka Maria Dłużewska została laureatką Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Obraz. Osiągnięcia w dziedzinie Obrazu nagradza Telewizja Polska. Maria Dłużewska, reżyser ponad czterdziestu filmów dokumentalnych, została doceniona przez Kapitułę za twórczość dokumentalną, otwartość na świat i dbałość o pamięć o polskim dziedzictwie. Debiutowała filmem „Pierwszy dzień miasta”. Zrealizowała również: „Krótkie popołudnie na Mazurach”, poetycką opowieść o Janie Krzysztofie Kelusie, „Bitwę”- opowieść o studencie, który stworzył wierną kopię obrazu Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”, film „Andrzej Kołodziej. Bardzo polska opowieść”, „Zorzę II nad Gdańskiem”- historię prowokacji zorganizowanej przez SB w czasie wizyty Jana Pawła II w Gdańsku w 1987 roku, „Z Gwiazdami. Podróż bez końca” - opowieść o Andrzeju i Joannie Gwiazdach. Najnowszy film Marii Dłużewskiej „Dzielnieśmy stali, celnie rzucali’’ (2022) opowiada o tragicznych wydarzeniach z grudnia 1970 r., o brutalnie stłumionym buncie robotników. Maria Dłużewska jest laureatką wielu prestiżowych nagród. Za działalność w podziemiu została odznaczona w 2008 roku Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Leszek Długosz otrzymał Nagrodę Mediów Publicznych w kategorii Idea. Laureat to legendarny współtwórca Piwnicy pod Baranami, poeta, pieśniarz, kompozytor i felietonista. Zwycięzca jest uznawany, obok Marka Grechuty i Ewy Demarczyk, za jeden z najbardziej twórczych filarów poetyckiej rewolty w Krakowie. Kawaler Orderu Orła Białego. W skład Kapituły, która wyłoniła tegorocznego laureata w kategorii Idea, weszli prezesi siedemnastu Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia.

Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali statuetki oraz 100 tysięcy złotych. Uroczysta gala odbyła się dzisiaj (5 grudnia) wieczorem w siedzibie Telewizji Polskiej. Nagrody przyznają trzy instytucje publiczne: Polskie Radio - w kategorii muzyka, Telewizja Polska w dziedzinie obrazu, a Polska Agencja Prasowa honoruje twórców słowa. Swoją nagrodę wręczają też rozgłośnie regionalne Polskiego Radia.

Dotychczasowymi laureatami Nagrody Mediów Publicznych są Paweł Mykietyn, Małgorzata Szejnert, Jan Ptaszyn Wróblewski, Jarosław Marek Rymkiewicz, Wawrzyniec Kostrzewski, Piotr Beczała, profesor Andrzej Nowak, Mirosław Bork, Józef Skrzek, Elżbieta Jaworowicz, Joanna Siedlecka i Piotr Semka.

fot. archiwum

5 grudnia ·  20:03

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez