Wiadomości
RZESZÓW

Nancy Pelosi i delegacja amerykańskich kongresmenów w Rzeszowie

1 maj · 15:47
Nancy Pelosi i delegacja amerykańskich kongresmenów w Rzeszowie

W Rzeszowie przebywała dziś Nancy Pelosi – przewodnicząca Izby Reprezentantów Kongresu USA i delegacja amerykańskich kongresmenów. Odwiedzili oni Rzeszów po swojej wizycie w Kijowie, gdzie spotkali się z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Jak powiedziała w stolicy Podkarpacia Nancy Pelosi, rozmowa z prezydentem Ukrainy dotyczyła m.in. kwestii bezpieczeństwa, pomocy humanitarnej, pomocy ekonomicznej dla Ukrainy i odbudowy tego kraju po wojnie.

Chcieliśmy przekazać wyrazy jedności i uznania od Kongresu USA za przywództwo prezydenta Zełenskiego i podziwu dla narodu ukraińskiego za jego odwagę – powiedziała Nancy Pelosi, dodając, że podczas wizyty w Ukrainie spłatały się z sobą smutek i duma.

Ta wizyta napawa nas dumą, ale i smutkiem, z powodu tego, co zobaczyliśmy i do czego doszło na Ukrainie. Teraz tym bardziej doceniamy walkę Ukraińców. Dlatego musimy działać szybko, już teraz uchwalamy zresztą szereg ustaw, które zaproponował prezydent Biden.

– powiedziała przewodnicząca Izby Reprezentantów Kongresu USA.

Nancy Pelosi dodała, że amerykańska delegacja odbędzie także szereg spotkań w Polsce, będzie podczas nich dziękować polskiemu rządowi za gościnność dla uchodźców oraz dowiedzieć się od nich samych co jeszcze można i należy zrobić.

Jak podkreśliła Nancy Pelosi, USA stoją ramię w ramię ze swoimi sojusznikami z NATO, podobnie jak z Ukrainą i będą to czynić do momentu, w którym wygra Ukraina.

Kongresman Gregory Meeks, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów podkreślił z kolei rolę międzynarodowej jedności w sprzeciwie wobec agresji na Ukrainę.

Mamy rację, że sprzeciwiamy się złu. Nie będzie łatwo, ale jeśli będziemy zjednoczeni, dobro zwycięży zło. Rozmawiamy o tym, jak to zrobić, pojawiły się pierwsze rozstrzygnięcia i odpowiedzi np. wsparcie i lend lease.

– powiedział Gregory Meeks.

Natomiast przewodniczący Komisji Wywiadu Kongresu USA Adam Schiff mówił o współpracy wywiadowczej z Ukrainą.

Współpraca wywiadowcza trwa, dostarczamy w odpowiednim czasie informacje na Ukrainę, aby mogła się bronić. Jesteśmy pełni podziwu dla ukraińskiego narodu.

– dodał amerykański kongresmen.

Nancy Pelosi spotka się jutro z prezydentem Andrzejem Dudą oraz marszałek Sejmu Elżbietą Witek.

Relacja Jerzego Pasierba.

--:--
--:--

Fot. J. Pasierb

1 maja ·  15:47

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez