Wiadomości

W muzeum zaprezentowano monety poświęcone powstaniu styczniowemu

1 lut · 18:10
W muzeum zaprezentowano monety poświęcone powstaniu styczniowemu

- Jedna z nich już trafiła do zbioru muzeum, podobnie jak wcześniej wydane przez NBP okolicznościowe numizmaty - mówi Bogdan Kaczmar, dyrektor Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, w którym dzisiaj zaprezentowano okolicznościowe monety: złota i srebrną, wydane przez Narodowy Bank Polski, a poświęcone powstaniu styczniowemu.

Srebrna moneta o nominale 20 zł została wyemitowana w nakładzie 10 000 sztuk, na jej rewersie umieszczono fragment rysunku Walerego Eljasza-Radzikowskiego „Patrol powstańczy z 1863 r.”, przedstawiającego grupę polskich powstańców oraz pieczęć Rządu Narodowego z ukoronowanym trójdzielnym herbem z Orłem, Pogonią i Michałem Archaniołem. Na awersie zostały odwzorowane stylizowany sztandar i broń z okresu powstania styczniowego. Złota moneta ma nominał 200 zł została wyemitowana w nakładzie 1200 sztuk, na jej rewersie w centralnej części, widać elementy uzbrojenia i sztandary oraz trójdzielny herb powstańczy. Na awersie znajduje się orzeł oraz nominał numizmatu.

Przypomnijmy. Muzeum Okręgowe w Rzeszowie posiada m.in. cenne numizmaty z okresu powstań narodowych, np. banknoty z okresu powstania kościuszkowskiego oraz powstania listopadowego. Prezentacji monet towarzyszyły również prelekcje dotyczące postaci Anny Pustowójtówny walczącej w powstaniu styczniowym w zgrupowaniu generała Mariana Langiewicza, twórczości Artura Grottgera oraz zbiorów numizmatycznych rzeszowskiego Muzeum.

fot. NBP

1 lutego ·  18:10

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez