Wiadomości
TARNOBRZEG

Nowe czasopismo dla miłośników historii Tarnobrzega

11 wrz · 15:56
Nowe czasopismo dla miłośników historii Tarnobrzega

"Zdarzyło się nad Wisłą i Sanem” - to tytuł nowego czasopisma Wydawnictwa Samorządowego w Tarnobrzegu, które pojawiło się na lokalnym rynku. Powstało z myślą o miłośnikach lokalnej historii.

Zdaniem Rafała Nieckarza, prezesa wydawnictwa, kwartalnik ma w przystępny sposób edukować i ułatwiać poznawanie przeszłości. Prezentacja historycznych wydarzeń i postaci opisana będzie w sposób przystępny, tak by zachęcić do poznawania przeszłości lokalnych terenów.

W premierowym wydaniu pisma znalazły się artykuły o tematyce związanej z historią Tarnobrzega i powiatu tarnobrzeskiego. Autorem wszystkich tekstów jest Piotr Welanyk, pasjonat historii i dziennikarz „Tygodnika Nadwiślańskiego”.

Jego zdaniem, w ten sposób można zachęcić, także młodzież, do poznawania czasami bardzo niezwykłych losów lokalnych bohaterów.

W pierwszym numerze znalazły się artykuły o tarnobrzeskich dominikanach i historii zbioru dzieł sztuki, gromadzonego przez wieki przez rodzinę Tarnowskich, a dziś stanowiącego własność tarnobrzeskiego muzeum. Ponadto Welanyk pisze
o Stanisławie i Katarzynie Pawłowskich, małżeństwie, które odkryło siarkę w rejonie Tarnobrzega, na zawsze zapisując się w historii miasta, regionu i całego kraju.

Kolejne wydania pisma poświęcone będą tematyce związanej nie tylko z okolicami Tarnobrzega, ale także Stalowej Woli i Niska.

fot: Robert Pytka

11 września ·  15:56

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez