Wiadomości
RZESZÓW

Nowoczesny oddział i robot chirurgiczny w rzeszowskim szpitalu

19 gru · 19:21
Nowoczesny oddział i robot chirurgiczny w rzeszowskim szpitalu

Miejsc dla pacjentów nadal 55, ale jest wygodniej, bardziej komfortowo i nowocześnie. Klinika Neurologii z pododdziałem leczenia udaru mózgu w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie przeszła gruntowny remont. Dziś uroczyście ją otwarto.

Wcześniej mieściła się na dwóch piętrach. Teraz zajmuje jedno w całości, co bardzo usprawnia pracę

- mówi kierownik prof. Halina Bartosik-Psujek.

Pokoje są dwuosobowe z łazienkami, a dwie sale intensywnego nadzoru dla najciężej chorych zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt. Klinika jest czołowym oddziałem neurologicznym na Podkarpaciu, trafiają tu pacjenci w najcięższym stanie. Remont kosztował blisko 15 mln zł, większość przekazał Urząd Marszałkowski w Rzeszowie.

Podczas uroczystości zaprezentowano też działanie robota chirurgicznego ExcelsiusGPS. To system robotycznej nawigacji stosowanej w chirurgii kręgosłupa. Urządzenie pozwala na bardzo dokładne zaplanowanie całego zabiegu wszczepienia implantów do kręgosłupa, skraca czas trwania, mniejsze jest też krwawienie. Dzięki temu zabieg jest bardziej bezpieczny dla pacjenta. Neurochirurdzy z kolei przy pomocy robota wykonują biopsję mózgu.

Video: Barbara Kozłowska

fot. Barbara Kozłowska

19 grudnia ·  19:21

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez