Wiadomości
RZESZÓW

Obchody Narodowego Dnia pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 mar · 13:01
Obchody Narodowego Dnia pamięci Żołnierzy Wyklętych

W Rzeszowie odbyły się dziś – w 70 rocznicę śmierci pułkownika Łukasza Cieplińskiego i jego 6 towarzyszy z IV Zarządu Zrzeszenia WiN – uroczystości upamiętniające żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Obchody Narodowego Dnia pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęła je o 8.30 Msza Święta w kościele Farnym, później przeniosły się one pod Pomnik Wyklętych.

Jak powiedziała podczas tej części uroczystości wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart, ci którzy w latach powojennych uzurpowali sobie władzę w Polsce, nazwali Żołnierzy Wyklętych bandytami, po to aby na zawsze wymazać z umysłów Polaków wolność i pragnienie niezależności. Jak dodała, do dziś nie wiemy gdzie pochowano wielu z żołnierzy antykomunistycznego podziemia.

Z kolei marszałek Podkarpacia Władysław Ortyl powiedział że zamiarem tych którzy zadawali śmierć Wyklętym, było to aby nie można było złożyć hołdu zamordowanym.

To się nie udało.

– dodał marszałek, przywołując grypsy wysyłane przez skazanych na śmierć z więzienia.

Taki mały gryps wydostał się przez mury, zasieki niepamięci założone przez komunistów - tych którzy chcieli pozbawiać nas wolności.

– mówił Władysław Ortyl.

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł powiedział podczas dzisiejszej uroczystości, że w ten szczególny dzień oddając hołd Wyklętym trzeba pamiętać o wypaczonej roli prawa w latach komunizmu. Z kolei uczestniczący w obchodach dyrektor Oddziału IPN w Rzeszowie Dariusz Iwaneczko przypomniał podczas obchodów słowa pułkownika Cieplińskiego skierowane w grypsie do swojego syna:

Ja nie mogłem inaczej żyć. Zabiorą mi tylko życie a to nie jest najważniejsze.

Do pamięci o Wyklętych nawiązał natomiast Pułkownik Dariusz Słota, dowódca noszącej imię pułkownika Łukasza Cieplińskiego 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jak mówił mimo upływu wielu dziesiątek lat i wielu starań, aby naród i Ojczyzna zapomnieli o żołnierzach antykomunistycznego podziemia, to się nie udało.

Na zakończenie uroczystości pod Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych złożone zostały wieńce i wiązanki kwiatów. Żołnierzom Wyklętym poświęcona była też nadzwyczajna sesja Sejmiku Województwa Podkarpackiego, przed nią w holu urzędu marszałkowskiego, przed tablicą poświęconą płk. Łukaszowi Cieplińskiemu  złożone zostały kwiaty i zapalone znicze.

Fot. M.M.

1 marca ·  13:01

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez