Wiadomości
POLSKIE RADIO RZESZÓW PREZENTUJE

Pierwszy Ogólnopolski Radiowy Festiwal Teatralny RFT - Monodram w Polskim Radiu Rzeszów

29 mar · 09:15
Pierwszy Ogólnopolski Radiowy Festiwal Teatralny RFT - Monodram w Polskim Radiu Rzeszów

Andrzej Róg za spektakl "Kamień na kamieniu" otrzymał Grand Prix Radiowego Festiwalu Teatralnego RFT - Monodram. Jury konkursu pod przewodnictwem Ewy Błaszczyk doceniło aktora za stworzenie barwnego i dowcipnego spektaklu. Był on jednym z dziesięciu, które zaprezentowaliśmy na scenie teatralnej Polskiego Radia Rzeszów w ramach pierwszego Ogólnopolskiego Radiowego Festiwalu Teatralnego RFT - Monodram zorganizowanego przez naszą rozgłośnię.

Ponadto pierwsze miejsce jury konkursu przyznało Ernestynie Winnickiej za monodram "Balkon Goldy", mówiący o żelaznej damie Izraela Goldzie Meir. Drugą nagrodę otrzymał spektakl „Audiencja V” w wykonaniu Piotra Zawadzkiego. Trzecie miejsce przypadło Zuzannie Bernat za wykonanie monodramu "Jordan". Werdykt jury został ogłoszony 26 marca podczas Gali Finałowej, która odbyła się w Studiu Koncertowym im. Tadeusza Nalepy w Polskim Radiu Rzeszów przy ul. Zamkowej 3 w Rzeszowie.

Honorową Nagrodę Prezesa Zarządu Polskiego Radia Rzeszów podczas Gali Finałowej RFT-Monodram otrzymali również Wiesław Geras, dyrektor Spotkań Teatrów Jednego Aktora w Toruniu i Helu, wybitna aktorka teatralna i filmowa Anna Polony oraz Polski Teatr Studio w Wilnie.

Nagrodę Specjalną Prezesa Zarządu Polskiego Radia Rzeszów otrzymała rzeszowska aktorka Dagny Mikoś.

--:--
--:--

Od czwartku 23 marca do soboty 25 marca 2023 roku zaprezentowaliśmy spektakle, które zostały wybrane do konkursu z 44 zgłoszonych. Oprócz zwycięskich, widzowie obejrzeli również monodramy: "Mamy problem. Monodram macierzyński" w wykonaniu Magdaleny Bochan-Jachimek, "Iwan Karamazow zwraca bilet" z Michałem Studzińskim w głównej roli, "DAGNY. BRECHT. Księżniczka żebraków” autorstwa Dagny Mikoś, "Voyage. Voyage. Cytrynowa podróż" w wykonaniu Bogusławy Schubert, "Sonata Kreutzerowska" z Danielem Salmanem oraz "Stryjeńska. Let's dance, Zofia" z Dorotą Landowską. Wszystkie monodramy zostały zakwalifikowane do konkursu przez radę artystyczną w składzie: Cezary Morawski, Edyta Kluk-Wisz, Małgorzata Machowska i Jagoda Rall.

Festiwal zakończył 26 marca wieczorny spektakl "Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam" w wykonaniu znakomitej aktorki teatralnej i filmowej Ewy Błaszczyk. Aktorka wcieliła się w rolę jednej z najbardziej znanych dziennikarek XX wieku, wojennej korespondentki, a w spektaklu poznaliśmy ją również jako kobietę zmagającą się z osobistymi tragediami.

Wszystkie spektakle były transmitowane na radiowym kanale YouTube i facebooku.

Andrzej Róg w spektaklu "Kamień na kamieniu"

Ernestyna Winnicka w monodramie "Balkon Goldy"

„Audiencja V” w wykonaniu Piotra Zawadzkiego

"Iwan  Karamazow zwraca bilet" w wykonaniu Michała Studzińskiego

DAGNY. BRECHT. Księżniczka żebraków” autorstwa Dagny Mikoś

Zuzanna Bernat w monodramie "Jordan"

"Sonata Kreutzerowska" z Danielem Salmanem


Stryjeńska. Let's dance, Zofia" z Dorotą Landowską

"Mamy problem. Monodram macierzyński" w wykonaniu Magdaleny Bochan-Jachimek

" Voyage. Voyage. Cytrynowa Podróż" z Bogusławą Schubert w głównej roli

Ewa Błaszczyk w spektaklu "Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam"

fot. Marek Maśniak, Filip Kłęk

Patronat medialny

29 marca ·  09:15

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez