Wiadomości
GOŚĆ DNIA

Piotr Szopa o agresji ZSRR na Polskę w 1939 roku

17 wrz · 10:01
Piotr Szopa o agresji ZSRR na Polskę w 1939 roku

Dziś obchodzimy 82. rocznicę agresji ZSRR na Polskę w roku 1939.

Jak uważa nasz dzisiejszy gość, dr Piotr Szopa, historyk z rzeszowskiego Oddziału IPN, podstawowym powodem inwazji było stałe dążenie państwa bolszewickiego do rozszerzania rewolucji na inne kraje. Na agresję miały wpływ też inne czynniki, m.in. podpisany między III Rzeszą a ZSRR pakt Ribentropp-Mołotow. Tajny protokół do tego porozumienia zakładał podział polskiego terytorium między obu agresorów.

Zdaniem rzeszowskiego historyka, polski rząd niestety nie podjął szeregu działań koniecznych w takiej sytuacji – m.in. nie wypowiedział formalnie wojny ZSRR. To spowodowało określone konsekwencje m.in. dla polskich jeńców, a dodatkową dezorganizację wprowadził rozkaz Naczelnego Wodza, mówiący, żeby nie walczyć z Armią Czerwoną, chyba że Polacy zostaną przez nią zaatakowani. Mimo tego polskie oddziały w wielu miejscach podjęły walkę.

Pierwsze sowieckie uderzenie skierowane było przeciw strażnicom Korpusu Ochrony Pogranicza, w późniejszym okresie doszło m.in. do bitew pod Szackiem i Wytycznem oraz obrony Grodna.

Jak dodaje Piotr Szopa, konsekwencją 17 września był IV rozbiór Polski, ale również osobiste tragedie Polaków na Kresach i sowieckie zbrodnie na polskiej ludności oraz żołnierzach – również te w Katyniu, Miednoje i Charkowie.

Siły Armii Czerwonej skierowane w trzech rzutach przeciwko Rzeczypospolitej 17 września wynosiły łącznie około 1,5 miliona żołnierzy, ponad 6 tys. czołgów i ok. 1800 samolotów.

Rozmawia Jerzy Pasierb.

--:--
--:--

Fot. Jeremiasz Jankowiak

17 września ·  10:01

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez