Wiadomości
TARNOBRZEG

Plany tyflograficzne nad Jeziorem Tarnobrzeskim

14 paź · 08:10
Plany tyflograficzne nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Osiemnaście planów tyflograficznych pomoże osobom niewidomym i słabowidzącym zorientować się w przestrzeni plaży oraz znajdujących się budynków nad Jeziorem Tarnobrzeskim. To specjalne tablice, na których kontury rysunków oznaczono wypukłościami, a opisy i legenda są w alfabecie brajla.

Dzięki wypukłościom osoby z dysfunkcją wzroku, za pomocą dotyku, mogą zapoznać się z rozmieszczeniem infrastruktury położonej na plaży wokół jeziora. Natomiast dzięki legendzie i opisom można się dowiedzieć, co znajduje się w konkretnym budynku.

Plany tyflograficzne zaprojektowano w porozumieniu i we współpracy z osobami z dysfunkcją wzroku ale ze względu na zastosowanie piktogramów będą pomocne również osobom, które nie znają języka polskiego.

Na ich wykonanie samorząd wydał ponad 105 tysięcy złotych.

Powstały w ramach projektu „Rewitalizacja zdegradowanych obszarów poprzemysłowych miasta Tarnobrzega poprzez zagospodarowanie terenów wokół Jeziora Tarnobrzeskiego”. Warto przypomnieć, że Tarnobrzeg był jednym z pierwszych miast, które wydały przewodnik turystyczny dla osób niewidomych i słabowidzących.

Wydawnictwo powstało w ramach projektu „Tarnobrzeg otwarty dla turysty z dysfunkcją narządu wzroku”.

Fot. tyna.info.pl

14 października ·  08:10

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez