Wiadomości
GOŚĆ DNIA

Płk Dariusz Słota o zaangażowaniu 3 PBOT w akcjach zwalczania pandemii i nie tylko

18 cze · 10:02
Płk Dariusz Słota o zaangażowaniu 3 PBOT w akcjach zwalczania pandemii i nie tylko

Do szerszego cyklu szkoleń wraca 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej. Przez okres minionych kilkunastu miesięcy żołnierze Brygady szeroko uczestniczyli w akcji zwalczania pandemii, wspierali również stacje krwiodawstwa w regionie, oddając jedynie w okresie pandemicznym ponad 1000 litrów krwi.

Jak przypomina dowódca Brygady, pułkownik Dariusz Słota, jednostka nie zapominała o swoim podstawowym zadaniu – czyli szkoleniu wojskowym, kontynuując w miarę możliwości cały czas ten proces.

Realizowaliśmy tzw. szkolenia wyrównujące, nie kontynuowaliśmy szkolenia w etapach, ale podtrzymywaliśmy zdolności naszych żołnierzy. Mamy sporą gamę specjalistów w naszych strukturach, więc aby mogli płynnie podczas przejścia do tego trybu szkoleniowego, kontynuować przerwane etapy szkolenia musieliśmy podtrzymywać ich zdolności.

– dodał dowódca jednostki.

W ostatnim okresie nastąpiło zintensyfikowanie procesu szkoleniowego – rozpoczęte zostały ponownie szkolenia zintegrowane, a żołnierze Brygady uczestniczyli m.in. wspólnie z żołnierzami 2 Pułku Rozpoznawczego i rzeszowskimi podhalańczykami w ćwiczeniu Dragon-21.

Wczoraj natomiast zakończyło się szkolenie dla operatorów wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych „Javelin”. Jak powiedział pułkownik Dariusz Słota, żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady osiągnęli w nim wysoki poziom.

W oparciu o pociski „Javelin” oraz już eksploatowane przez pododdziały WOT drony uderzeniowe, w WOT rozpoczyna się formowanie Grup Niszczycieli Czołgów, których głównym celem będzie efektywne niszczenie celów opancerzonych przeciwnika. W skład tej struktury wejdą nie tylko operatorzy PPK i dronów, ale również saperzy oraz snajperzy wyposażeni w broń wielkokalibrową.

Głównym celem grup będzie efektywne niszczenie celów opancerzonych przeciwnika, w tym przede wszystkim czołgów. System „Javelin” w pierwszej kolejności ma trafić do brygad obrony terytorialnej, które rozmieszczone są na wschodzie Polski, między innymi do 3 Podkarpackiej Brygady.

Rozmawiał Jerzy Pasierb.

--:--
--:--

Fot. archiwum

18 czerwca ·  10:02

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez