Wiadomości
GOŚĆ DNIA

Politycy komentują sytuację pandemiczną oraz propozycję Pawła Kukiza

24 sty · 10:51
Politycy komentują sytuację pandemiczną oraz propozycję Pawła Kukiza

Podkarpaccy politycy komentują sytuację pandemiczną oraz propozycję Pawła Kukiza powołania sejmowej komisji w sprawie stosowania programu Pegasus.

Jak mówi przedstawiciel Konfederacji Jacek Ćwięka, jego ugrupowanie weźmie udział w zapowiedzianym przez premiera spotkaniu przedstawicieli i szefów partii politycznych w sprawie tzw. ustawy Hoca, czyli przepisów, które miałyby umożliwiać pracodawcy sprawdzenie zaszczepienia i testów pracowników.

Konfederacja uważa jednak, że jej ewentualne wprowadzenie to kolejny przejaw segregacji obywateli, a uchwalenie tych przepisów przerzucałoby ciężar weryfikacji na pracodawców.

Oczywiście Konfederacja weźmie udział w tych rozmowach, będzie przedstawiciel na pewno. Chcemy zwrócić uwagę na to, że projekt, który rząd chce wprowadzić, czyli ustawa pana posła Hoca, zmierza do segregacji i podzielenia Polaków jeszcze bardziej.

– powiedział przedstawiciel Konfederacji.

Poseł PiS Tadeusz Chrzan ripostuje, że ustawa ma chronić zdrowie Polaków, i jest częścią działań podjętych przez rząd w obliczu kolejnej fali zachorowań.

Mamy na tą chwilę około 30 tysięcy łóżek covidowych, które funkcjonują w Polsce. Oczywiście jesteśmy przygotowani do tego, żeby tych łóżek było więcej, rząd podejmuje dalsze działania – od 27 stycznia będziemy mogli skorzystać z testów bez skierowania, bezpłatnie one będą dostępne w aptekach w tych punktach, w których dotychczas możemy skorzystać z testów.

– powiedział parlamentarzysta PiS.

Komentując propozycje Pawła Kukiza, powołania sejmowej komisji w sprawie stosowania programu Pegasus Jacek Ćwięka powiedział, że kwestię ewentualnych podsłuchów trzeba wyjaśnić do końca – nie tylko w kontekście obecnej sytuacji, ale też poprzedniej ekipy rządzącej. Jego zdaniem jedyną gwarancję wyjaśnienia sytuacji dają posłowie Konfederacji, jako ugrupowania, które nie jest związane z żadną z ekip sprawujących władzę w Polsce od ponad 30 lat.

Z kolei według posła Tadeusza Chrzana podobne oprogramowanie funkcjonuje w wielu państwach świata, trudno, żeby również służby w Polsce w dobie rozwoju telekomunikacji i Internetu pozostawały ślepe, nie korzystając ze współczesnych środków technicznych. Poseł przypomniał słowa premiera Mateusza Morawieckiego, który powiedział, że w Polsce możliwość korzystania z takiego oprogramowania jest o wiele bardziej wyśrubowana jak w innych krajach Europy.

Rozmowę prowadził Jerzy Pasierb.

--:--
--:--

Fot. Jeremiasz Jankowiak

24 stycznia ·  10:51

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez