Wiadomości
GOŚĆ DNIA

Podkarpaccy politycy o Kongresie 590

8 lis · 10:08
Podkarpaccy politycy o Kongresie 590

Podkarpaccy politycy – goście dnia Radia Rzeszów komentują zakończony w Jasionce Kongres 590 oraz protesty, których tłem była śmierć 30-latki w szpitalu w Pszczynie. Przypomnijmy, 30-latka, która zmarła w tej placówce trafiła tam z powodu odejścia wód płodowych. Lekarze czekali z aborcją na obumarcie płodu, choć po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, zaostrzającego przepisy aborcyjne, jest ona nadal możliwa, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety.

Według posła Koalicji Obywatelskiej Marka Rząsy, winne całej sytuacji jest orzeczenie Trybunału, które jak mówi, zaostrza ustawę aborcyjną.

Poseł Koalicji Obywatelskiej dodaje, że według jego wiedzy, każdej terminacji ciąży towarzyszy obecnie wniosek do prokuratury w tej sprawie, co powoduje określone konsekwencje dla postępowania lekarzy, i ich obawę przed aborcją nawet dozwoloną przepisami.

Poseł PiS Andrzej Szlachta ripostuje, że lekarze w Pszczynie mogli podejmować suwerenne decyzje, a śmierć kobiety w szpitalu powinna zostać zbadana przez specjalistów, znających się na medycynie. Jego zdaniem dopiero, jeżeli będzie komplet badań dochodzeniowych dotyczących całej sytuacji, będzie można spokojnie ocenić, co było przyczyna śmierci 30-latki.

Mówiąc o Kongresie 590, poseł Marek Rząsa mówi, że idea takich spotkań jest słuszna, natomiast ma wrażenie, że stała się forum partyjnym, finansowanym za pieniądze Polaków, również tych, którzy nie popierają obecnej władzy. Z kolei poseł PiS Andrzej Szlachta odpowiada, że przedsięwzięcie jest wielką promocją regionu, a zarazem inspiruje aktywności gospodarcze i nagradza podmioty, które doskonale radzą sobie nawet w trudnej sytuacji pandemicznej.

Rozmawia Jerzy Pasierb.

--:--
--:--

Fot. Jeremiasz Jankowiak

8 listopada ·  10:08

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez