Wiadomości
GOŚĆ DNIA

Podkarpaccy politycy o potencjalnym dołączeniu Ukrainy do Unii Europejskiej

20 cze · 10:19
Podkarpaccy politycy o potencjalnym dołączeniu Ukrainy do Unii Europejskiej

O potencjalnym dołączeniu Ukrainy do Unii Europejskiej dyskutowali na naszej antenie podkarpaccy politycy. Przypomnijmy, Komisja Europejska zarekomendowała, by Unia Europejska uznała Ukrainę jako kandydata do członkostwa w Unii.

Jak powiedziała poseł Teresa Pamuła z Prawa i Sprawiedliwości, ciężko określić jak długo Ukraina będzie czekała na przyłączenie do Unii Europejskiej:

Sceptycy mówią, że 10 lat inni mówią, że wiele krócej. To, że wojna się toczy, też nie jest przeszkodą w przyjęciu Ukrainy do Unii Europejskiej. Znamy takie kraje jak Cypr, który jest podzielony a jest w Unii Europejskiej.

Jak dodał Wiesław Buż z Lewicy, dużo zależy od woli państw, którym sprzeciwiają się członkostwu Ukrainy w Unii. Jak stwierdził, zadaniem parlamentarzystów jest przekonywanie polityków, którzy blokują zmiany:

Będziemy na każdym kroku wspierać te działania. Przekonywać partnerów Niemieckich, Duńskich czy Holenderskich. Nasi Europarlamentarzyści muszą pracować by tych nieprzekonanych – przekonać.

O status kandydata do Unii Europejskiej, Ukraina stara się od 2014 roku, kiedy to protesty w Kijowie obaliły prorosyjskiego prezydenta Wiktora Janukowycza.

Rozowę prowadzi Iwona Piętak.

--:--
--:--

Fot. Jeremiasz Jankowiak

20 czerwca ·  10:19

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez