Wiadomości

Wilki stanowiły zagrożenie, dlatego musiały zostać odstrzelone

8 kwi · 20:05
Wilki stanowiły zagrożenie, dlatego musiały zostać odstrzelone
Podjęto decyzję o odstrzale podkarpackich wilków, bo stanowiły zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców gminy Brzozów, chodziło też o ochronę „czystości” gatunku.

– tak generalny dyrektor ochrony środowiska odpowiedział na zapytanie posłanki KO o odstrzał wilków.

Pytanie do Andrzeja Szwedy-Lewandowskiego skierowała szefowa parlamentarnego zespołu przyjaciół zwierząt Katarzyna Piekarska (KO). Chciała wiedzieć, co było podstawą zgody na odstrzał zwierząt. Wilki w marcu w lesie na pograniczu Brzozowa zaatakowały dwóch pilarzy.

Generalny dyrektor podkreślił w piśmie do Piekarskiej, że podstawą wydania decyzji był wniosek burmistrza Brzozowa Szymona Stapińskiego.

Wilki były widywane przez mieszkańców między Brzozowem a Zmiennicą, nie obawiały się ludzi, a we wsi Przysietnica zagryzły 8 psów.

– napisał Szweda-Lewandowski. Dodał, że pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie przeprowadzili wizję lokalną. Zgoda na odstrzał dotyczyła najbardziej agresywnych wilków.

Według posłanki Piekarskiej należałoby się zająć edukacją rolników, jak mogą skutecznie odstraszać wilki, by nie zbliżały się do ludzkich siedzib.

(PAP)

Fot. archiwum

8 kwietnia ·  20:05

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez