Wiadomości
GOŚĆ DNIA

Politycy komentują możliwość odblokowania środków z KPO

6 cze · 09:59
Politycy komentują możliwość odblokowania środków z KPO

Podkarpaccy politycy komentują możliwość odblokowania środków z Krajowego Planu Odbudowy i rozpoczęte przez oba ugrupowania cykle spotkań z w Polakami w terenie.

Jak mówi posłanka KO-PO, Komisja Europejska wciąż uzależnia wypłaty pieniędzy dla Polski od wprowadzenia przez nasz kraj zmian w kwestii wymiaru sprawiedliwości i Izby Dyscyplinarnej.

Pierwsza wypłata będzie możliwa, jeżeli zostanie wdrożone nowe prawo dotyczące spraw dyscyplinarnych sędziów, a tutaj nic dobrego się w tej chwili nie dzieje, bo to, co wyszło z Sejmu, niestety nie odpowiada realizacji tych założeń.

– powiedziała posłanka PO.

Jak dodała Krystyna Skowrońska, poprawki Senatu naprawiają proponowane przepisy w kierunku wypełnienia oczekiwań Komisji.

Z kolei poseł PiS Tadeusz Chrzan ripostuje, że wiele ze zmian wprowadzonych w projekcie ustawy przez opozycję w Senacie jest sprzecznych z Konstytucją.

Dużo poprawek, które zostały zgłoszone przez Senat i wcześniej na etapie procedowania tego w Sejmie przez posłów opozycji, po pierwsze wywraca ten projekt do góry nogami, a po drugie – też są w wielu przypadkach niezgodne z Konstytucją.

– powiedział poseł PiS.

Jak mówi parlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości, Komisja Europejska dała Krajowemu Planowi Odbudowy zielone światło, a on sam spodziewa się, że pierwsze pieniądze z KPO zobaczymy jeszcze przed końcem roku.

Komentując prowadzony przez PO i zapowiedziany przez PiS podczas sobotniej konwencji cykl spotkań z Polakami w terenie, posłanka Platformy zarzuciła PiS przekazywanie wykreowanego, a nie prawdziwego obrazu rzeczywistości, przypominając m.in. wysoką inflację czy milczenie na temat wprowadzenia nowych podatków. Z kolei poseł Prawa i Sprawiedliwości powiedział, że PiS podczas swoich rządów wprowadziło szereg zmian korzystnych dla Polaków m.in. programy socjalne takie jak 500+, dodatkowe emerytury, obniżyło też wiek emerytalny oraz zmniejszyło ilość podatków i zmniejszyło ich wysokość.

Rozmowę prowadzi Jerzy Pasierb.

--:--
--:--

Fot. Jeremiasz Jankowiak

6 czerwca ·  09:59

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez