Wiadomości
POLSKIE RADIO RZESZÓW PREZENTUJE

Polskie Radio Rzeszów zaprasza na spektakl muzyczny „Struna Światła”

24 sty · 10:39
Polskie Radio Rzeszów zaprasza na spektakl muzyczny „Struna Światła”

"Struna Światła" to unikalny monodram muzyczny, czerpiący inspirację z poezji Zbigniewa Herberta i zawartej w niej wrażliwej wizji tego świata. Subiektywny wybór wierszy księcia poetów skupia się na kolorach i żywiołach tworzących naszą fizyczność i metafizyczność, na zagadnieniu odrębności jednostki wobec tłumu i niepodległości artysty wobec wszechświata, ale też wtórności jego twórczych wysiłków... „Nic ładnego... deski, farba, gwoździe, klajster, sznurek, papier... - pan artysta świat buduje nie z atomów, lecz z odpadków...”

Świat składa się z wielu zaskakujących materii i tchnień – często nieuchwytnych i wymykających się zmysłom. Żywioły napędzają i kierują naszymi poczynaniami. Ale jest też w tym fatalizm, bo „zdradzi nas wszechświat, astronomia, rachunek gwiazd i mądrość traw”... Wszystko wtedy przyjdzie nam oddać za darmo, zapisując swój testament czterem żywiołom i licząc na powrót wewnętrznego spokoju.

Wybór materiału "Struny Światła" jest wynikiem wielu rozmyślań i wspólnych rozmów Natalii Sikory i Hadriana Tabęckiego. Efekt końcowy umyka jednoznacznemu opisowi i kategorii - monodram muzyczny, czyli rzecz pomiędzy dramatem a recitalem, poezją śpiewaną a piosenką aktorską, traktatem filozoficznym a poetycką opowiastką. Połączenie tych gatunków sprzyja interpretacji wielopoziomowych wierszy Zbigniewa Herberta. Charyzmatyczny głos Natalii Sikory współgra z mistrzowskimi głosami zespołu proMODERN – a szaleństwo i artystyczne uniesienia klarnetu Mario Jeki dopełniają wizję kompozytorską Hadriana Tabęckiego

WYSTĘPUJĄ:
Natalia Sikora wokal
oraz
zespół wokalny proMODERN
a także
Mario Jeka klarnety
Hadrian Filip Tabęcki fortepian

Serdecznie zapraszamy na spektakl, który odbędzie się w piątek 03.02.2023 o godz. 19:05

w Studio Koncertowym im. Tadeusza Nalepy.

Transmisja ze spektaklu będzie także dostępna na kanale Youtube oraz na antenie Polskiego Radia Rzeszów.

Aby zarezerwować miejsce należy przesłać swoje imię i nazwisko na adres teatr@radio.rzeszow.pl lub zadzwonić pod numer 608 405 169. Jedna osoba może zarezerwować maksymalnie dwa miejsca. Każda rezerwacja będzie potwierdzona informacją zwrotną.

ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA

24 stycznia ·  10:39

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez