Wiadomości
MIELEC

Pomoc finansowa w związku z ASF

16 lis · 20:01
Pomoc finansowa w związku z ASF

W najbliższym czasie do rolników z gminy Wadowice Górne, którzy ponieśli straty w związku z wystąpieniem Afrykańskiego Pomoru Świń, trafi pomoc finansowa. Łącznie Wadowice otrzymały z budżetu województwa podkarpackiego prawie 138,5 tysiąca zł. Najwięcej, spośród czterech gmin powiatu mieleckiego, z którymi marszałek Władysław Ortyl podpisał umowy na wsparcie.

Tutaj, jak powiedział nam wójt gminy, Michał Deptuła, sytuacja jest najgorsza. Przed wystąpieniem ASF było ponad 9 tysięcy sztuk świń, a gdy pojawił się Afrykański Pomór Świń, wybić trzeba było ponad 8 tys. sztuk w ponad 130 gospodarstwach rolnych. Gmina do tej pory była jedną z przodujących producentów trzody chlewnej w oparciu o rodzinne gospodarstwa rolne, które utrzymywały bardzo wysoki standard produkcji a jakość mięsa była na najwyższym poziomie. Rolnicy dostarczali świeżą wieprzowinę do przemysłu wędliniarskiego w ościennych gminach. Teraz brakuje lokalnego surowca, problemy mają zakłady przetwórcze, ale przede wszystkim rolnicy, którzy w wielu przypadkach stracili jedyne źródło dochodu – tłumaczy wójt Deptuła.

Wadowice Górne, to jedna z czterech gmin powiatu mieleckiego, do których trafi pomoc od samorządu województwa. Marszałek Władysław Ortyl podpisał umowy również z gminą Czermin, Mielec i Przecław.

Fot. archiwum

16 listopada ·  20:01

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez