Wiadomości
PRZEMYŚL

Ponad 10 tys. analiz w Laboratorium Celno-Skarbowym

26 sty · 16:31
Ponad 10 tys. analiz w Laboratorium Celno-Skarbowym

Ponad 10 tys. analiz wykonało w ubiegłym roku Laboratorium Celno-Skarbowe w Przemyślu. Badania składu towarów mają na celu m.in. właściwą taryfikację, właściwy pobór należnych podatków np. akcyzy, sprawdzenie jakości towarów a także zapewnienie bezpieczeństwa oraz zdrowia konsumentów.

Laboratorium działające w strukturach Podkarpackiego Urzędu Celno- Skarbowego w Przemyślu jest jednym z 5 stacjonarnych laboratoriów działających na terenie kraju w strukturach Krajowej Administracji Skarbowej.

Zakres towarów, które badane są w przemyskim laboratorium celno- skarbowym jest bardzo szeroki. W katalogu badanych towarów znajdują się nie tylko wyroby spirytusowe i inne towary zawierające w składzie alkohol etylowy, ale także chemikalia organiczne i produkty na ich bazie (np. preparaty do prania, preparaty czyszczące,farby i lakiery, rozpuszczalniki), tworzywa sztuczne, związki nieorganiczne czy substancje psychoaktywne. To także  metale i niemetale, surowce i półprodukty przemysłu metalurgicznego, materiały włókiennicze, tekstylia, zabawki, skóry, drewno czy produkty rolno-spożywcze. Badania dotyczą również sprawdzania autentyczności dokumentów oraz zatrzymywanych podczas kontroli automatów i urządzeń do gier.

Laboratorium wyposażone jest w nowoczesny sprzęt analityczny, obsługiwany przez doświadczonych analityków. W 2020 roku analitycy przemyskiego laboratorium celno- skarbowego  wykonali ponad 10 tysięcy analiz i przebadali ponad 2 tysiące próbek towarów. Jak pokazały wyniki - w 80 % przebadanych próbek stwierdzone zostały nieprawidłowości.

Nowoczesna aparatura badawcza  umożliwia zastosowanie m.in. następujących technik analitycznych:  chromatograficznych, spektralnych, mikroskopowych, a także klasycznych analizy chemicznych.

Laboratorium posiada wydany przez Polskie Centrum Akredytacji certyfikat akredytacji laboratorium badawczego Nr AB 826 potwierdzający spełnienie wymagań normy PN-EN ISO/IEC 17025:2005.


Fot. KAS

26 stycznia ·  16:31

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez