Wiadomości
JAROSŁAW

Poświęcenie mogiły żołnierza Legionów Polskich i Wojska Polskiego

23 lis · 19:03
Poświęcenie mogiły żołnierza Legionów Polskich i Wojska Polskiego

W 99 rocznicę śmierci uroczyście poświęcono dziś odrestaurowany grób por. Bolesława Przewoźniczka. Mogiła żołnierza Legionów Polskich i Wojska Polskiego znajduje się  na Nowym Cmentarzu w Jarosławiu.  Przeznaczony do likwidacji grób uratował Czesław Kucab. Mieszkaniec Jarosławia zainteresował się grobem przeznaczonym do likwidacji. Okazało się, że spoczywa w tym miejscu por. Bolesław Przewoźniczek, który zmarł 23 listopada 1922 r. Zgodnie z treścią inskrypcji, przyczyną jego zgonu były rany odniesione w obronie ojczyzny. Czesław Kucab wstrzymał likwidacje i zainteresował sprawą rzeszowski oddział IPN, którego staraniem grób został odrestaurowany.

Bolesław Przewoźniczek urodził się 13 lutego 1897 r. w Wadowicach, wstąpił do Legionów Polskich 16 sierpnia 1914 r. wraz z ochotnikami z oddziału wadowickiego. Służył w 3. Pułku piechoty Legionów Polskich. 22 listopada 1915 r. odszedł na front z kompanią marszową. Przez okres 10 miesięcy pozostawał nieprzerwanie na froncie.

Po kryzysie przysięgowym w lipcu 1917 r. służył w Polskim Korpusie Posiłkowym i po próbie przejścia II Brygady przez front pod Rarańczą (15-16 lutego 1918 r.) został internowany przez Austriaków w Bustyahaza i wysłany 12 kwietnia 1918 r. na front włoski do Udine.

Po odzyskaniu niepodległości wstąpił do Wojska Polskiego. Dekretem z 18 marca 1919 r. mianowany ppor. piech. z dniem 1 marca 1919 r. i jednocześnie przeniesiony do 1. pp. Leg.

W dzisiejszej uroczystości wzięli udział m.in. poseł Tadeusz Chrzan, starosta jarosławski Stanisław Kłopot, wiceburmistrz Jarosławia Dariusz Tracz oraz znalazca grobu Czesław Kucab i dyrektor Oddziału IPN w Rzeszowie, Dariusz Iwaneczko. Wydarzenie miało również oprawę wojskową dzięki żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej z 34 batalionu lekkiej piechoty z 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, a żołnierską mogiłę poświęcił dominikanin, o. Jacek Skupień.

Fot. Barbara Kozłowska

23 listopada ·  19:03

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez