Wiadomości
RZESZÓW

Prezydenci Polski, Litwy, Łotwy i Estonii zakończyli wspólną podróż

14 kwi · 15:00
Prezydenci Polski, Litwy, Łotwy i Estonii zakończyli wspólną podróż

Ukaranie sprawców zbrodni na ludności cywilnej i potrzeba zwiększenia wsparcia dla wschodnich sąsiadów – to wspólne wnioski prezydentów Polski, Litwy, Łotwy i Estonii po wizycie na Ukrainie.

Po powrocie ze wschodu dziś rano odwiedzili oni Przemyśl, a później na lotnisku w Jasionce briefingiem prasowym zakończyli wspólną podróż.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że Ukraina potrzebuje wsparcia, aby obronić się przed rosyjską agresją. Dodał, że potrzebna jest nie tylko pomoc militarna i humanitarna, ale także fundusze na odbudowę tego kraju.

Prezydent Łotwy Egils Levits mówił, że podczas odwiedzin w podkijowskich miejscowościach, gdzie Rosjanie dokonali zbrodni wojennych, widzieli straszne sceny. Zaznaczył, że sprawcy muszą zostać ukarani w formie podobnej do Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii sprzed ponad 20 lat.

Prezydent Estonii Alar Karis mówił, że to, co zobaczył na Ukrainie, było wstrząsające.

Odwiedziliśmy dwie ukraińskie miejscowości – wyglądały jak sceny zbrodni. Brakowało nam słów. Ludzie, którzy popełnili te zbrodnie – zabijali cywilów i dzieci – muszą za to zapłacić.

Jak ocenił prezydent Litwy Gitanas Nauseda, Ukraińcy mimo bardzo trudnych przeżyć dobrze radzą sobie z sytuacją w kraju.

Widzę, że niepewność w oczach Ukraińców zniknęła. 2 miesiące temu obawiali się planów wroga, a teraz każdy na Ukrainie wie co robić. Rząd regularnie obraduje, zajmuje się m.in. konkretnymi kwestiami jak przygotowanie rolników do tegorocznych żniw i zbiorów.

– dodał Gitanas Nauseda.

Relacja Jakub Chodyniecki.

--:--
--:--

Fot. J. Chodyniecki

14 kwietnia ·  15:00

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez