Wiadomości

Program poetycki „Pan Cogito myśli o krwi”

12 gru · 22:08
Program poetycki „Pan Cogito myśli o krwi”

12.12.2021 r. o godz. 19:00 w Studiu Koncertowym im. Tadeusza Nalepy zaprezentowaliśmy program poetycki „Pan Cogito myśli o krwi” w wykonaniu Dariusza Kowalskiego. W trakcie programu usłyszeliśmy również fortepian Magdaleny Prejsnar-Wąsacz.


...Czy wskutek przeżyć historycznych nie staliśmy się psychicznie skrzywieni i na wypadki reagujemy teraz z prawidłowością histeryków...

Pytanie postawione w wierszu „Rozważania o problemie narodu” wydaje się wracać dzisiaj echem pod różnymi postaciami, z różnym natężeniem. W rocznicę ogłoszenia stanu wojennego refleksja nad naszą historią, oprócz przywołania pamięci tamtych wydarzeń, wydaje się czymś obowiązkowym i wręcz nieuniknionym.

,,Pan Cogito myśli o krwi...''. Skąd ten tytuł?

Krew polała się naprawdę! Ci, którzy zginęli, zapłacili tę najwyższą cenę, inni ryzykowali bardzo wiele, czasem wszystko. W tej poetyckiej podróży przez świat widziany oczami księcia współczesnych poetów chcemy zwrócić uwagę na coś, co można nazwać pewną genezą oporu, polskiej niezgody na opresję. Autor zdaje się brać pod lupę ten polski „gen wolności” przekazywany przez pokolenia. Jest w tym wszystkim wiele goryczy, niespełnionych nadziei, bolesnego dystansu, ironii,  ale też absolutny, głęboki, przejmujący ton serio, z właściwą tylko Herbertowi głębią refleksji, mistrzostwem metafory, geniuszem poetyckiego języka. Po herbertowskiej nitce, idąc za sączącą się strużką krwi – śladem ciągle bijącego serca, dojdziemy do gorzkiego „Przebudzenia”, ale – nie sposób nie sięgnąć do poezji Zbigniewa Herberta w tę smutną, ważną, wielką rocznicę.


Dariusz Kowalski polski aktor teatralny, filmowy i dubbingowy. Wystąpił w kilkudziesięciu rolach teatralnych w spektaklach wielu cenionych reżyserów. Na dużym ekranie zadebiutował w belgijsko-francusko-holenderskiej produkcji filmowej Stijna Coninxa Daens. W polskim filmie fabularnym pojawił się po raz pierwszy w roku 1992, w horrorze Łukasza Karwowskiego „Listopad”.

12 grudnia ·  22:08

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez