Wiadomości
JAROSŁAW

Rekonstrukcja historyczna „Serce w plecaku”

12 wrz · 10:02
Rekonstrukcja historyczna „Serce w plecaku”

Pięć epizodów nawiązujących do wydarzeń z lat 1914-1989 można było obejrzeć wczoraj w Jarosławiu podczas inscenizacji historycznej "Serce w plecaku". W rekonstrukcji, która przemieszczała się ulicami miasta, wzięło udział 80 członków grup rekonstrukcyjnych z całej Polski. W scenach ukazano wymarsz ochotników z Jarosławia do Legionów Polskich, fragment walk o Lwów w roku 1918 i walk na miejskich ulicach z wojny polsko-bolszewickiej z roku 1920, aż po wrzesień 1939 roku i alegorycznie ujęte odzyskanie wolności po przemianach ustrojowych w roku 1989.

Wszystkie sceny odegrane zostały w miejscach szczególnych dla historii miasta - m.in. pod dawnym gmachem "Sokoła", kasyna garnizonowego czy budynkiem będącym w latach wojny siedzibą Gestapo. Podczas inscenizacji użyte zostało m.in. działo z lat międzywojennych oraz oryginalny czołg Renault FT17, używany przez Wojsko Polskie w w okresie odzyskiwania niepodległości i czasie późniejszym.

Rekonstrukcja w swoim tytule nawiązywała ona do pieśni wojskowej „Serce w plecaku", napisanej przez mieszkańca Jarosławia Michała Zielińskiego, oficera Wojska Polskiego.  Całość przedsięwzięcia rozpoczęła się od odsłonięcia muralu upamiętniającego innego wojskowego związanego z Jarosławiem - majora Tadeusza Zielińskiego, który zginał w Katyniu - oraz Mszy świętej w Kościele p.w. Chrystusa Króla w Jarosławiu. Właściwa inscenizacja rozpoczęła się o 14.30 pod dawnym gmachem "Sokoła" na Placu Mickiewicza, a całe widowisko zakończył piknik patriotyczno-militarny na terenie Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu.

Rekonstrukcję zorganizowało jarosławskie Stowarzyszenie "Ocalić Przeszłość dla Przyszłości", w ramach programu "Niepodległa" wsparło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wsparcia udzieliło również jarosławskie starostwo, a także wojsko, służby mundurowe oraz inne instytucje z Jarosławia i okolic.

Fot. J. Pasierb

12 września ·  10:02

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez