Wiadomości
JAROSŁAW

Serce w plecaku

10 wrz · 21:03
Serce w plecaku

Wielkie widowisko rekonstrukcyjne będzie można obejrzeć jutro (sobota 11.09) w Jarosławiu. Cykl kilku epizodów z historii, odbywających się na ulicach miasta, będzie nawiązywał m.in. do wymarszu ochotników do Legionów Polskich, fragmentu walk polsko-bolszewickich z 1920 roku czy działań z okresu II wojny światowej. Łącznie zaplanowanych zostało 5 scen, które odgrywane będą w miejscach symbolicznych dla miasta i jego mieszkańców.

Atrakcją  z pewnością będzie  oryginalny czołg Renault FT-17 z wojny polsko-bolszewickiej, wypożyczony z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie oraz armata z tego okresu. Rekonstrukcja w  tytule nawiązuje do pieśni wojskowej „Serce w plecaku”, napisanej przez mieszkańca Jarosławia Michała Zielińskiego, oficera Wojska Polskiego.

Wszystko rozpocznie  jutro o 12.00  odsłonięcie muralu upamiętniającego majora Zielińskiego. Po mszy świętej  w Kościele p.w. Chrystusa Króla  o godzinie 13.00 uczestnicy przejdą pod dawny gmach "Sokoła" na Placu Mickiewicza, gdzie o 14.30 rozpocznie się  inscenizacja. Widowisko zakończy o 15.30 piknik patriotyczno-militarny na terenie Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu.

W widowisku udział wezmą profesjonalne grupy rekonstrukcyjne z całej Polski. Rekonstrukcję objął patronatem wicepremier Piotr Gliński, wsparli ją poseł Tadeusz Chrzan oraz starosta jarosławski Stanisław Kłopot, głównym organizatorem jest Jarosławskie Stowarzyszenie "Ocalić Przeszłość dla Przyszłości".

Materiały organizatora

10 września ·  21:03

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez