Wiadomości
SCENA TEATRALNA

RFT-Monodram - "Stryjeńska. Let’s dance, Zofia” (zdjęcia)

25 mar · 14:47
RFT-Monodram - "Stryjeńska. Let’s dance, Zofia” (zdjęcia)

Kolejny, sobotni monodram w ramach Radiowego Festiwalu Teatralnego to spektakl "Stryjeńska. Let’s dance, Zofia” w wykonaniu Doroty Landowskiej.


Wystąpiła: Dorota Landowska

Reżyser: premiery Joanna Lewicka, w wersji TV Mariusz Bonaszewski, Anna Duda

Autor: Anna Duda

Inspiracja: ‘Stryjeńska. Diabli nadali” Angeliki Kuźniak

Scenografia/Kostiumy: Marta Góźdź

Muzyka: Christoph Coburger

„STRYJEŃSKA. Let’s dance, Zofia!” to monodram w wykonaniu Doroty Landowskiej, w którym Zofia Stryjeńska opowiada o swoim życiu. Spektakl stworzony został przez zespół międzynarodowych artystów i jest podróżą teatralną, dokumentalno-filmową oraz muzyczną. Zdjęcia zostały nakręcone w miejscach, z którymi związana była Stryjeńska – w Monachium, Paryżu i Genewie.

Historia Zofii Stryjeńskiej to opowieść o tym, jak młoda dziewczyna przebiera się za mężczyznę i podejmuje wymarzone studia malarskie w Monachium w czasach, kiedy kobietom nie wolno było jeszcze studiować. To opowieść o  jej miłości do męża, Karola Stryjeńskiego, o marzeniu by budować rodzinne gniazdo, ale także jednoczesnej potrzebie samotności, w której spełniałaby się jako malarka. Zofia, walcząc o miłość do człowieka i miłość do sztuki, wpada w swoisty obłęd, szaleństwo, z powodu którego mąż dwukrotnie i „dla jej dobra” umieszcza ją w szpitalu psychiatrycznym. Może to jednak jego sposób na wolność́ od szalonej miłości, dla której Zofia biega za Karolem po Zakopanem, a nawet goni go z rewolwerem po Paryżu?

Tylko jak pogodzić te wszystkie miłości w jednym życiu?

Wszystkie spektakle były prezentowane przed publicznością w studiu koncertowym Polskiego Radia Rzeszów, a także transmitowane na kanale YouTube oraz radiowym facebooku.

fot. Filip Kłęk, Marek Maśniak

25 marca ·  14:47

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez