Wiadomości
LUBACZÓW

Rajd pamięci Powstańców Styczniowych w powiecie lubaczowskim

26 maj · 17:13
Rajd pamięci Powstańców Styczniowych w powiecie lubaczowskim

Rajd pamięci odbędzie się jutro w powiecie lubaczowskim. Znajduje się tam miejsce jednej z największych leśnych bitew tego powstania – uroczysko Kobylanka.  Uczestnicy wyruszą o 9.00 w 90 kilometrową trasę. Start i meta znajdować się będą w Starym Dzikowie, a po drodze czeka sporo powstańczych akcentów.

W kompleksie leśnym na trasie od  Rudy Różanieckiej do Kobylanki zostaną zaprezentowane interaktywne mini-inscenizacje historyczne wraz z krótkimi animacjami dla uczestników.  Napotkają oni m.in. rosyjskich żołnierzy, którzy zablokują drogę, damy w czerni modlące się pod kapliczką o szczęśliwy powrót do domu mężów i synów czy dezertera, który właśnie uciekł z carskiego wojska i chciałby dołączyć do powstańców.

Jutro też przy mogiłach zbiorowych powstańców (pod Kobylanką oraz na cmentarzu parafialnym w Cieszanowie, a także na pojedynczych grobach powstańców w Starym Lublińcu i Starym Dzikowie)  zostaną złożone kwiaty i znicze, będzie też można posłuchać prelekcji historycznych. W  Starym Dzikowie  na stadionie sportowym grupa rekonstruktorów historycznych- w godzinach od 9:00 do 20:00 - odtworzy obozowisko powstańcze, prezentując epokową broń, mundury oraz stroje cywilne. Więcej szczegółów na stronie www. roztoczebezgranic.pl. Patronat medialny nad imprezą objęło Polskie Radio Rzeszów.

„Poszli w boje chłopcy nasze..- epizody bitwy pod Kobylanką maj 1863r” to projekt realizowany przez Stowarzyszenie Geoturystyczne „Roztocze Wschodnie” i Powiat Lubaczowski w terminie od 27 maja do 27 października br. , dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”. Honorowego patronatu udzielił Starosta Lubaczowski Zenon Swatek.

fot. organizator

26 maja ·  17:13

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez