Wiadomości
KROSNO

Rudawka Rymanowska Zdrój?

14 sie · 16:02
Rudawka Rymanowska Zdrój?

Rewelacyjne wyniki dały badania wody z istniejącego od wielu lat odwiertu w Rudawce Rymanowskiej w Beskidzie Niskim. Może to doprowadzić do utworzenia tam kolejnego na Podkarpaciu uzdrowiska.

Pomiary zlecił właściciel znajdującego się tam ośrodka wypoczynkowego – Tadeusz Zygarowicz. Jak mówi, woda jest lepsza niż ta w sąsiednich uzdrowiskach Rymanów i Iwonicz. Ma m.in. więcej minerałów i niespotykane w okolicy siarczki i jodki. Wypływ to skutek licznych wierceń, jakich dokonano tam przed laty w poszukiwaniu ropy i gazu. Surowców znaleziono niewiele, ale z jednego z odwiertów wypłynęła woda mineralna. Nikt się jednak tym dotąd poważniej nie zajął. W ośrodku w Rudawce wykorzystywana jest tylko w niewielkiej tężni solankowej. Tadeusz Zygarowicz myśli jednak o basenach i innych urządzeniach leczniczych. Ekspertyza wskazała kilkanaście schorzeń, w których może być pomocna. Solanka wypływa samoczynnie w dużej ilości – 18 m3 na dobę.

Wsparcie w staraniach o utworzenie uzdrowiska w Rudawce Rymanowskiej zadeklarował już burmistrz miasta i gminy Rymanów Wojciech Farbaniec. W najbliższym tygodniu z właścicielem ośrodka udają się do Latoszyna Zdroju koło Dębicy. Chcą skorzystać z doświadczeń tego najmłodszego – reaktywowanego niedawno uzdrowiska.

Informacje na ten temat przygotował Janusz Jaracz:

--:--
--:--

Fot. Janusz Jaracz

14 sierpnia ·  16:02

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez