Wiadomości
GOŚĆ DNIA

Ryszard Łuczyk o budowaniu studni dla Afryki

18 cze · 09:06
Ryszard Łuczyk o budowaniu studni dla Afryki

31 studni w najbiedniejszych krajach afrykańskich udało się wybudować dzięki zebranej przez mieszkańców Przeworska makulaturze. Od 10 lat aktywnie włączają się w akcję Makulatura na misję, Studnie dla Afryki.

Jej koordynator Ryszard Łuczyk opowiadał dziś na antenie Radia Rzeszów, dlaczego ważne jest, aby studni z wodą pitną w Afryce było jak najwięcej. To głównie na kobietach i dzieciach spoczywa obowiązek przynoszenia wody do domu, często muszą iść kilka kilometrów. To jest naprawdę trudna sytuacja dla rodzin.

Jak dodał Ryszard Łuczyk, zbiórka na pierwszą studnię trwała ponad rok. Najwięcej makulatury udało się zebrać w latach 2016-2018. Teraz pomaga coraz mniej osób. Zdaniem naszego gościa wynika to z nieznajomości sytuacji w Afryce związanej z dostępem do wody. Jak mówi, w większym stopniu powinny się w nią zaangażować szkoły.

Pomóc może tak naprawdę każdy. Kontenery na makulaturę znajdują się w Rzeszowie m.in. przy kościele Podwyższenia Krzyża, czy Uniwersytecie Rzeszowskim. Podobnie w Przeworsku, Jarosławiu czy Stalowej Woli. Są też kontenery czasowe, które zmieniają swoje miejsce.

Rozmowę prowadził Szymon Taranda.

--:--
--:--

Fot. Sz. Taranda

18 czerwca ·  09:06

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez