Wiadomości
MIELEC

Samoloty z PZL Mielec polecą do Nepalu. Będą wykorzystywane przez wojsko

6 lut · 13:08
Samoloty z PZL Mielec polecą do Nepalu. Będą wykorzystywane przez wojsko

Dwa wyprodukowane w PZL Mielec samoloty M28 będzie użytkować armia Nepalu. Maszyny zamówił rząd Stanów Zjednoczonych w ramach programu wsparcia finansowego dla krajów Trzeciego Świata na zakup sprzętu wojskowego o charakterze obronnym.

Kontrakt ma być zrealizowany do 30 kwietnia 2025 roku. Obejmuje dwa samoloty M28, pakiet szkoleń lotniczych, części zamienne, sprzęt medyczny i wsparcie techniczne. Samoloty zostaną skonfigurowane zgodnie z zamówieniem armii nepalskiej, jeden w wersji  cargo, a drugi  do ewakuacji poszkodowanych.

Nepal ma już trzy samoloty M28 w swojej flocie. Prezes PZL Mielec Janusz Zakręcki podkreśla, że tego typu maszyny  doskonale sprawdzą się w nieprzewidywalnej pogodzie w nepalskich Himalajach. M28 jest samolotem krótkiego startu i lądowania, przystosowanym do zróżnicowanych warunków atmosferycznych. Może być eksploatowany na dużych wysokościach i nieutwardzonych lądowiskach.  Samoloty M28 są użytkowane także m.in. w Ameryce Południowej. Posiada je na wyposażeniu również polskie wojsko.

fot. PZL Mielec

6 lutego ·  13:08

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez