Wiadomości

Scena Teatralna Polskiego Radia Rzeszów zaprasza na retransmisję spektaklu „KALINA"

2 lut · 08:35
Scena Teatralna Polskiego Radia Rzeszów zaprasza na retransmisję spektaklu „KALINA"

Mamy przyjemność zaprosić Państwa na retransmisję monodramu o wielkiej Damie sceny, filmu estrady i kabaretu – Kalinie Jędrusik. Jest to niezwykle ciepła, barwna i pogodna, ale również niepozbawiona refleksji opowieść, na której warstwę literacką składają się fragmenty piosenek z Kabaretu Starszych Panów – Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego. Nie zabraknie fragmentów piosenek Agnieszki Osieckiej, Jerzego Jurandota czy cytatów z filmów z udziałem Kaliny.

Monodram „KALINA” w reżyserii i wykonaniu Jagody Rall miał swój pokaz w Polskim Radiu Rzeszów w pierwszym sezonie powstałej Sceny Teatralnej, 26 czerwca 2016 roku.

„Pastisz jest bardzo trudnym aktorskim zabiegiem, bo trzeba pokazać postać, ale też swój dystans do niej i uwiarygodnić własny stosunek, czy komentarz. Na to mogą sobie pozwolić aktorzy z jakimś bagażem warsztatowych doświadczeń i życiowych, a jakże! Tymczasem udało się to dwudziestolatce, Jagodzie Rall (…).Zmierzenie się z Kaliną, jej legendą, seksapilem, urodą i stu tajemnicami oraz tysiącami plotek, to już rodzaj bohaterstwa w samym zamierzeniu. Jagodzie udało się nie tylko urodą upodobnić do wszechstronnie utalentowanej aktorki, ale też znaleźć jej sposób poruszania, mimikę i nawet próbować naśladować jej głos z charakterystyczną lekką chrypkę, która zwłaszcza w piosenkach brzmiała porywająco. Jagoda w tej swojej „Kalinie” jest oczywiście nie tylko pyszna, urocza, ale też pobudza apetyt na więcej. Jej bohaterka była uważana za wielką kokietkę, trudno, żeby świeża Jagódka, jak leśna jagoda nie poszła jej tropem. Nagrody, które już zdobyła, mówią same za siebie…”

- mówił Krzysztof Kucharski po przeglądzie Teatrów Jednego Aktora "Sam na Scenie” w Słupsku w 2011 roku, podczas którego po raz pierwszy został zaprezentowany monodram "KALINA" z udziałem Jagody Rall.

O wykonawcy:

Jagoda Rall, absolwentka Szkoły Aktorskiej im. Haliny i Jana Machulskich w Warszawie. W 2019 odebrała dyplom Aktora Dramatu, wystawiony przez zarząd ZASP w Warszawie.

Uczestniczka wielu konkursów i festiwali teatralnych w kategorii teatrów jednego aktora. Laureatka 55. edycji OKR z autorskim monodramem o Isadorze Duncan oraz 56. edycji OKR, również z autorskim monodramem o Kalinie Jędrusik. Ze swoją „Kaliną” zdobyła II nagrodę, nagrodę publiczności oraz zaproszenie na międzynarodowe spotkania Teatrów Jednego Aktora do Torunia, gdzie jako najmłodsza z uczestników otrzymała Nagrodę Szczebel do Kariery, a dwa lata później Grand Prix na festiwalu „42-200 MONODRAM” w Częstochowie.

Na deskach Teatru Nowego w Rzeszowie debiutowała w roli Basi Baczyńskiej w spektaklu pt. „A ponad ziemią z kulami latały brylanty. Rzecz o K. K. Baczyńskim” w reż. Przemysława Tejkowskiego.

Zapraszamy na retransmisję spektaklu „KALINA” 05.02.2023 r. o godzinie 19:05 na antenę Polskiego Radia Rzeszów.

fot. Filipina Krawczykiewicz

2 lutego ·  08:35

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez