Wiadomości
RZESZÓW

Setna operacja robota da Vinci

30 lis · 08:19
Setna operacja robota da Vinci

Setna operacja z wykorzystaniem robota da Vinci odbyła się dziś w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie. Zdecydowana większość to były zabiegi usunięcia raka gruczołu krokowego.

Tempo jest imponujące, bo zabiegi odbywają się od maja – mówi wykonujący je dr Paweł Wisz, kierownik Podkarpackiego Centrum Chirurgii Robotycznej w KSW. Robot da Vinci to przedłużenie rąk chirurga, umożliwia m.in. na doskonałą wizualizację pola operacyjnego, w dziesięciokrotnym powiększeniu i w jakości 3D full HD. Operacje wykonywane tą metodą trwają krócej, są mniej inwazyjne, więc chory traci mniej krwi i szybciej wraca do sił – wyjaśnia dr Paweł Wisz.

Należy jednak pamiętać, że sam robot nie wykonuje operacji. Jednym z najważniejszych czynników, wpływających nie tylko na czas samego zabiegu, ale i na jego skuteczność, jest doświadczenie chirurga, który go wykonuje.

Dziś wykonał zabieg usunięcia prostaty. Z powodu raka gruczołu krokowego w Polsce umiera rocznie blisko 6 tys. mężczyzn. W naszym regionie wskaźniki zachorowalności i śmiertelności są wyższe niż średnia dla kraju, dlatego wykorzystanie robota zwiększa szanse chorych na skuteczne leczenie, a operacje wykonywane tą metodą dają znakomite rezultaty – mówi Janusz Ławiński, dyrektor Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie.

Robot da Vinci jest użyczany Podkarpackiemu Centrum Chirurgii Robotycznej przez podmiot prywatny. Jest szansa, że szpital otrzyma pieniądze na jego zakup od urzędu marszałkowskiego w Rzeszowie. 80% zoperowanych pacjentów to mieszkańcy Podkarpacia.

Fot. KSW nr 1 w Rzeszowie

30 listopada ·  08:19

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez