Wiadomości
BIESZCZADY

Spovid, Vaiana i Melina dołączyli do stada bieszczadzkich żubrów

2 gru · 08:35
Spovid, Vaiana i Melina dołączyli do stada bieszczadzkich żubrów

Do Zagrody Pokazowej Żubrów w Mucznem w Bieszczadach przyjechały trzy młode żubry ze Springe w Dolnej Saksonii (Niemcy): byczek Spovid, urodzony w 2020 roku, dwuletnia krowa Vaiana i najmłodsza jałówka – SP-Melina, licząca nieco ponad rok. To osobniki, które mają wzbogacić pulę genetyczną bieszczadzkich stad.

-Poranek był mroźny, minus 11 stopni Celsjusza, a żubry zmęczone transportem – relacjonował Marek Brański z Nadleśnictwa Stuposiany. - Nie było większych problemów, jedynie Vaiana próbowała wydostać się z kontenera. Mocno kopnęła w tylną ściankę skrzyni i odbiła kilka desek. Po wypuszczeniu zwierzęta nieśmiało zaczęły poznawać teren i dołączyły do bytującego tu stada - dodał.

Żubrów w Bieszczadach jest ponad 700, ale niepokoi ich stan zdrowotny związany z podatnością na wyniszczające choroby. Dlatego leśnicy sprowadzają nowe żubry, które nie są spokrewnione z bieszczadzkimi.  Zagroda w Mucznem ma m.in. funkcję edukacyjno-pokazową, jest dostępna bezpłatnie. W ciągu 10 lat istnienia odwiedziło ją ponad 1,5 mln turystów.

Fot. Marek Brański, Nadleśnictwo Stuposiany

2 grudnia ·  08:35

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez