Wiadomości
TARNOBRZEG

Sympozjum o dominikanach w Tarnobrzegu

27 wrz · 14:42
Sympozjum o dominikanach w Tarnobrzegu

Sprowadzenie Zakonu Dominikanów przez ród Tarnowskich do Dzikowa w 1676 roku sprawiło, że niespełna dwa i pół wieku później powstała tu parafia. Był to zdaniem profesor Anny Szylar, rektor miejscowej Państwowej Uczelni Zawodowej, jeden z czynników, który wpłynął na wydzielenie części terytorium ówczesnej parafii w Miechocinie i powstanie nowej parafii. Ponadto zdaniem profesora Tadeusza Zycha, dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega, na utworzeniu parafii zależało zarówno Tarnowskim, jak i mieszkańcom terenów wokół Zamku Dzikowskiego.

O tym m.in. mówiono podczas sympozjum naukowego, zorganizowanego w 100-lecie istnienia parafii dominikańskiej.

Obecny przeor klasztoru i proboszcz parafii dominikańskiej Ojciec Karol Wielgosz zwracał uwagę na szczególną rolę rodu Tarnowskich, którzy  sprowadzili zakonników do Dzikowa. Jego zdaniem Tarnowskim, właścicielom Dzikowa zależało nie tylko na wyzyskiwaniu własnych dóbr, ale także na duchowym rozwoju mieszkańców tych terenów. Podczas spotkania mówiono również o symbolice obrazu Matki Bożej Dzikowskiej oraz architekturze obecnego kościoła, w którym ten obraz się znajduje.

Dzisiejsze uroczystości zakończy msza święta, którą w intencji Ojców Dominikanów i ich parafian odprawi ordynariusz sandomierski ksiądz biskup Krzysztof Nitkiewicz. Początek Eucharystii o godzinie 18.00.

fot. Robert Pytka

27 września ·  14:42

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez