Wiadomości
TARNOBRZEG

Szafa Pamięci w 83. rocznicę wypędzenia z miasta żydowskich mieszkańców

2 paź · 20:03
Szafa Pamięci w 83. rocznicę wypędzenia z miasta żydowskich mieszkańców

Otwarcie Szafy Pamięci, w której znajdą się nazwiska wypędzonych z Tarnobrzega żydowskich mieszkańców miasta oraz marsz pamięci - to wydarzenia, które jutro odbędą się w Tarnobrzegu w 83. rocznicę wypędzenia. Wydarzenie pn. "Tarnobrzeg pamięta" rozpocznie w południe, spotkanie przy hotelu na cmentarzu żydowskim w Tarnobrzegu, skąd wyruszy marsz pamięci ulicami miasta w kierunku dawnej synagogi, obecnie Miejskiej Biblioteki Publicznej. Tam pod pamiątkową tablicą zostaną zapalone znicze. Następnie wewnątrz dawnej synagogi zostanie otwarta Tarnobrzeska Szafa Pamięci.

Tarnobrzescy Żydzi zostali wyrzuceni z lokalnej świadomości i historii, a Szafa Pamięci jest próbą odwrócenia tego procesu

- powiedział prezes Tarnobrzeskiego Towarzystwa Historycznego Tadeusz Zych.

W programie uroczystości rocznicowych znajdą się też warsztaty dla tarnobrzeskich uczniów, które poprowadzą przedstawiciele Muzeum POLIN z Warszawy.

Organizatorami wydarzenia są Tarnobrzeskie Towarzystwo Historyczne, Miejska Biblioteka Publiczna i Tarnobrzeski Dom Kultury. Środki na jego realizację pochodzą z dotacji Urzędu Miasta Tarnobrzega.

fot. archiwum

2 października ·  20:03

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez