Wiadomości

Szef MON w Boguchwale

24 lip · 17:22
Szef MON w Boguchwale

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak zapowiedział w Boguchwale zwiększanie liczebności polskiej armii i dalsze wzbogacanie jej w nowoczesny sprzęt. Szef MON uczestniczył dziś w obchodach święta 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, przypadającego w rocznicę rozpoczęcia akcji "Burza" na Rzeszowszczyźnie.

Minister przypomniał, że trwa rozbudowa wojsk Obrony Terytorialnej, w jej ramach ma powstać w Przemyślu najpierw batalion a później druga na Podkarpaciu  Brygada OT. Mariusz Błaszczak podziękował żołnierzom WOT za ich służbę, jak powiedział - wielokrotnie udowodnili nią, że są potrzebni.

Szef MON dodał, że obecnie w wojskach operacyjnych służy ponad 111 tysięcy żołnierzy, a 30 tysięcy - w wojskach Obrony Terytorialnej.

Cel który sobie stawiamy to minimum 250 tysięcy żołnierzy wojsk operacyjnych, 50 tysięcy wojsk Obrony Terytorialnej, nowoczesne wyposażenie - pierwsze czołgi Abrams trafią do Wojska Polskiego w przyszłym roku.

- powiedział Mariusz Błaszczak. Minister przypomniał zakupy od Stanów Zjednoczonych zestawów obrony powietrznej Patriot, rakiet Himars, umowę na samoloty bojowe F-35 i zamiar zakupu 250 czołgów Abrams.

Jak powiedział szef MON, nowocześnie wyposażone siły zbrojne to element odstraszający ewentualnego agresora, a podjęte działania są odpowiedzią na pojawiające się zagrożenia.

Wiemy dokładnie, co dzieje się na wschód od naszych granic, znamy te zagrożenia. Wiemy też, że ostatnio nasi sojusznicy zdecydowali o budowie Nord Stream 2, a więc gazociągu, który nie ma charakteru biznesowego, tylko polityczny.

- mówił Mariusz Błaszczak. Jak dodał, dzięki zyskom ze sprzedaży gazu ziemnego Rosja będzie mogła przeznaczyć znaczne środki na zbrojenia.

Podczas dzisiejszej uroczystości 3. Podkarpacka Brygada OT otrzymała z rak szefa MON Chorągiew Wojska Polskiego - znak jednostki wojskowej i zarazem oraz symbol tradycji, wierności, honoru i męstwa. Minister Błaszczak odwiedził również towarzyszący uroczystości piknik wojskowy „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Fot. J. Pasierb

24 lipca ·  17:22

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez