Wiadomości
GOŚĆ DNIA

Tomasz Olejarz o statusie kandydata do UE dla Ukrainy i szczycie NATO w Brukseli

23 cze · 09:57
Tomasz Olejarz o statusie kandydata do UE dla Ukrainy i szczycie NATO w Brukseli

Polscy generałowie zwracają uwagę na Przesmyk suwalski w kontekście gróźb Rosji wobec Litwy, która zastosowała na swojej granicy unijne sankcje. Gość „Kalejdoskopu”, dr Tomasz Olejarz, politolog i nauczyciel akademicki powiedział, że Przesmyk może mieć kluczowe znaczenie geostrategiczne i operacyjne – w przypadku możliwej konfrontacji militarnej między Federacją Rosyjską a NATO.

Jego doniosłość wynika z ważności komunikacyjnej, czyli połączenia między Polską a Litwą, obwodu kaliningradzkiego z tymi krajami czy połączenia między wschodnią Białorusią a Polska i Litwą. To także 70 km, które oddziela obwód kaliningradzki od Białorusi.

– powiedział gość dr Olejarz.

Przesmyk odgrywa, więc bardzo ważną rolę, jeżeli chodzi o obronę terytorium Polski.

– dodał.

Zbliża się szczyt NATO w Madrycie, drugi od ataku Rosji na Ukrainę, podczas którego potwierdzona zostanie rozbudowa zdolności wschodniej flanki. Gość Radia Rzeszów komentował również dzisiejszy szczyt w Brukseli i przyznanie Ukrainie statusu kraju kandydującego do Unii Europejskiej. Jego zdaniem wszystko wydaje się przesądzone. Nie wyklucza jednak, że jakieś państwo z przyznania statusu uczyni element gry wewnątrzpolitycznej. Jako przykład podaje Węgry i powiązania polityczne oraz ekonomiczne tego kraju z Rosją.

Rozmowę prowadzi Marek Cynkar.

--:--
--:--

Fot. Jeremiasz Jankowiak

23 czerwca ·  09:57

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez