Wiadomości
GOŚĆ DNIA

Podkarpaccy politycy o inflacji, drugiej kadencji prezesa NBP i o porozumieniu z Brukselą

16 maj · 10:51
Podkarpaccy politycy o inflacji, drugiej kadencji prezesa NBP i o porozumieniu z Brukselą

Podkarpaccy politycy komentują wskaźniki inflacyjne i wybór Adama Glapińskiego na drugą kadencję prezesa NBP oraz zapowiedź szybkiego porozumienia Polski z Brukselą w sprawie Krajowego Planu Odbudowy.

Jak mówi poseł PSL Mieczysław Kasprzak, wysoka - ponad 12 procentowa inflacja uderza m.in. w grupę seniorów, którym realnie obniża zgromadzone oszczędności, a także młodych, którzy wzięli kredyty, zachęceni słowami sprzed kilkunastu miesięcy o dobrej sytuacji gospodarczej. "Zaufali prezesowi Glapińskiemu że stopy nie wzrosną, że nie ma się czego obawiać, że inflacji nie będzie - jeszcze nie tak dawno, rok temu mówił takie rzeczy" - dodał polityk PSL. Jak dodał jeśli inflacja będzie rosnąć to po osiągnięciu np. 16 procent realnie pozbawi pracujących dwóch pensji.  

Poseł PiS Andrzej Szlachta ripostuje, że powodem inflacji są przede wszystkim zjawiska ogólnoświatowe - m.in. pandemia i konsekwencje wojny na Ukrainie. Rząd podejmuje kroki dzięki którym zmniejsza skutki inflacji - dodaje poseł PiS. "Jednym z elementów jest obniżanie podatków, żeby relatywnie siła nabywcza wynagrodzenia była większa - zmniejszyliśmy np. w wyniku decyzji polskiego Sejmu podatek powszechny z 17 do 12 procent, i kwotę wolną w wysokości niespotkanej bo 30 tysięcy złotych " - powiedział parlamentarzysta PiS. Poseł PiS dodał, że z inflacją zmagają się także takie potęgi gospodarcze jak USA - gdzie wynosi ona ponad 8 procent.

Mieczysław Kasprzak z dystansem podchodzi do zapowiadanego przez przedstawicieli rządu porozumienia z UE w sprawie Krajowego Planu Odbudowy. Przypomnijmy, premier Mateusz Morawiecki, a wcześniej rzecznik rządu poinformowali, że z Brukselą uzgodniono tzw. kamienie milowe, czyli warunki po stronie Komisji Europejskiej i po naszej stronie. Poseł Kasprzak wskazuje, że podobne zapowiedzi już się pojawiały, a środki z KPO nadal nie trafiają do Polski. Z kolei poseł Andrzej Szlachta jest optymistą, przypominając prognozy, że po ostatnich uzgodnieniach już w lipcu pieniądze z KPO mogły trafić do naszego kraju.

Z goścmi rozmawiał Jerzy Pasierb.

--:--
--:--
16 maja ·  10:51

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez