Wiadomości
RZESZÓW

Rzeszowskie obchody 83. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego

27 wrz · 17:18
Rzeszowskie obchody 83. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego

W Rzeszowie pod Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu Rzeszów odbyły się uroczystości Dnia Polskiego Państwa Podziemnego oraz święta Wojsk Obrony Terytorialnej.


Jak powiedział podczas uroczystości pułkownik Michał Małyska, dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, nieprzypadkowo święto WOT przypada właśnie w dniu, w którym obchodzimy Dzień Polskiego Państwa Podziemnego. Właśnie wtedy wyrażamy swą wdzięczność tym, którzy rozpoczynając nierówną walkę z liczniejszym okupantem za wyznawane wartości i ideały zapłacili życiem, a spadkobiercami tradycji są żołnierze WOT.


List do uczestników uroczystości wystosował premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu nawiązał w piśmie do tegorocznego pięciolecia WOT.

Dziś nikt nie ma wątpliwości, że formacja, w której macie Państwo zaszczyt służyć, stanowi niezwykle cenne dopełnienie naszej armii oraz ważną część potencjału obronnego kraju

- napisał premier, zwracając się do żołnierzy WOT.


Z kolei marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl napisał w swoim liście, że dzisiejsza uroczystość przypomina, zwłaszcza młodym pokoleniom Polaków, o walce o niepodległą Polskę.

Polskie Państwo Podziemne przez lata wojny broniło godności Polaków i Polski. Było dowodem na to, że naród polski nie godzi się ze zbrodniczą polityką okupanta i usilnie będzie walczyć o wolność

- napisał marszałek Ortyl.


Natomiast prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek w piśmie skierowanym do uczestników uroczystości napisał, że nie ma przypadku w jednym terminie święta WOT i rocznicy Polskiego Państwa Podziemnego, świadczy o tym m.in. to, że większość patronów jednostek OT to działacze polskiego podziemia czasów II wojny i okresu powojennego.


W trakcie uroczystości major Stefan Michalczak, pseudonim "Brzoza", żołnierz AK awansowany został do stopnia podpułkownika. Nominację i pamiątkową oficerską szablę 101-letniemu kombatantowi wręczył szef Gabinetu Politycznego MON Łukasz Kudlicki. 101-letni oficer AK konspiracyjną przysięgę złożył w październiku 1939 roku, później była działalność w grupie dywersyjno-sabotażowej w okolicach Iłży, zagrożenie dekonspiracją i ucieczka, następnie m.in. powrót do działania w dywersji i oddziale partyzanckim w okolicach Iłży i Starachowic. W latach powojennych Stefan Michalczak był represjonowany przez organa bezpieczeństwa, przypłacił to dwoma zawałami serca.


Uroczystość w Rzeszowie zakończyły Apel Poległych, salwa honorowa i złożenie pod pomnikiem AK wieńców i wiązanek kwiatów.

fot. Filip Kłęk

27 września ·  17:18

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez