Wiadomości

Uroczystości w Turzy

19 wrz · 12:00
Uroczystości w Turzy

O godzinie 14 w Turzy koło Sokołowa Małopolskiego odbędą się uroczystości upamiętniające rocznice mordu polskich żołnierzach. Doszło do niego w tamtejszym lesie latem 1944 roku. Mszę święta odprawi biskup Jan Wątroba. Odbędzie się też apel pamięci poległych. Pod pomnikiem upamiętniającym ofiary mordu zostaną złożone wieńce i kwiaty.

Latem 1944 roku w pobliskiej Trzebusce NKWD utworzyło obóz. Trafiali tam żołnierze i dowódcy Armii Krajowej z rzeszowszczyzny. Zostali postawieni przed sąd i skazani na śmierć. Po rozprawach byli przewożeni do turzańskiego lasu. Tam odbywały się egzekucję, przeważnie poprzez strzał w tył głowy. Zabici żołnierze byli chowani w zbiorowych mogiłach. Obóz w Trzebusce funkcjonowal przez trzy miesiące. Historycy z rzeszowskiego IPN oceniają, że przwinęło się przez niego kilka tysięcy osób.

O turzańskim lesie mówi się, że jest to Mały Katyń ziemi sokołowskiej. Dopiero w latach osiemdziesiątych dwudzistego wieku, spawa mordu wyszła na jaw. Cały czas są tam prowadzone badania przez rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

19 września ·  12:00

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez