Wiadomości
JAROSŁAW

W Jarosławiu upamiętniono przyznanie Siłom Pokojowym ONZ Pokojowej Nagrody Nobla

10 gru · 19:11
W Jarosławiu upamiętniono przyznanie Siłom Pokojowym ONZ Pokojowej Nagrody Nobla

Uroczystości upamiętniające przyznanie Siłom Pokojowym ONZ Pokojowej Nagrody Nobla odbyły się dziś (10.12) w Jarosławiu. Przyznana przez Komitet Noblowski Nagrodę wręczono w Oslo 10 grudnia 1988 roku.

W trakcie uroczystości pamięć uczestników misji oraz tych którzy z nich nie wrócili uczczono Apelem Pamięci salwą honorową, a pod tablicą upamiętniającą udział żołnierzy Garnizonu Jarosław w misjach i operacjach pokojowych poza granicami kraju złożone zostały wieńce i wiązanki kwiatów.


Polscy żołnierze uczestniczą w różnego rodzaju misjach od lat 50-tych, kiedy to pierwszą misją Wojska Polskiego była misja w Korei. Później przyszły następne - m.in. w Laosie, Wietnamie, Libanie czy Iraku i Afganistanie.


Jak przypomina uczestnicząca w uroczystości Anna Schmidt, wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej, obchody w Jarosławiu mają nie tylko rocznicowy charakter, zwłaszcza w warunkach wojny na Ukrainie. "Takie uroczystości, które wspominają weteranów, odbywają się z ich udziałem, także pokazują jak ta służba powinna wyglądać, czym jest pokój, czym jest Ojczyzna i czym jest obrona pokoju - nie tylko na terytorium Polski, ale także na świecie. To jest nasze wspólne dobro, nasz wspólna powinność" - powiedziała wiceminister Schmidt.  


Medal Pokojowej Nagrody Nobla stanowi uhonorowanie wszystkich żołnierzy Sił ONZ, którzy wypełniają zadania utrzymania pokoju w różnych miejscach świata - również dla Polaków - uważa natomiast Zbigniew Broś, prezes jarosławskiego koła Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ. "Ten medal, skromny w sumie, ale mający jakże wielkie, przeogromne znaczenie w całym świecie jest naszą cząstką. Nie dostał go Kowalski, nie dostał go nikt inny tylko po prostu nasi żołnierze, którzy przez szereg lat pełnili służbę w poszczególnych kontyngentach na wszystkich kontynentach" - powiedział prezes koła SKMP ONZ w Jarosławiu


Podczas uroczystości wręczono także pamiątkowe medale i wyróżnienia dla zasłużonych w przypominaniu tradycji udziału polskich żołnierzy w misjach poza granicami kraju.

fot. Jerzy Pasierb

10 grudnia ·  19:11

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez