Wiadomości

W lasach turzańskich nie odnaleziono ludzkich szczątków

29 wrz · 12:05
W lasach turzańskich nie odnaleziono ludzkich szczątków

W trakcie prowadzonych  badań w obrębie lasów turzańskich  nie znaleziono szczątków ludzkich  poinformował  dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie  Dariusz Iwaneczko. W dniach od 19 do 23 września przebadano około 800 metrów kwadratowych powierzchni.

W lasach w rejonie Nienadówki mogą znajdować się masowe mogiły ofiar byłego obozu Trybunału Wojennego  Armii Czerwonej w Trzebusce.   Dyrektor rzeszowskiego oddziału IPN podkreślił, że  znaleziono 16 łusek, które nie dają przesłanek, aby prowadzić dalsze działania poszukiwawcze w tamtym obszarze. Dariusz Iwaneczko dodał, że teraz wiele pracy czeka  historyków w zakresie odkrywania domniemanych miejsc pochówków ofiar.

Obóz w Trzebusce działał od sierpnia do listopada 1944 roku. Szacuje się, że  przetrzymywano w nim co najmniej 1700 osób, głównie żołnierzy Armii Krajowej. Część  została wywieziona w głąb ZSRS , natomiast pozostali więźniowie byli przewożeni do lasów w okolicach Turzy i Nienadówki, gdzie zostali zamordowani przez funkcjonariuszy NKWD.

fot. archiwum

29 września ·  12:05

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez