Wiadomości
JAROSŁAW

W pałacu Dzieduszyckich i w Muzeum Kamienica Orsettich trwa digitalizacja eksponatów

17 paź · 09:36
W pałacu Dzieduszyckich i w Muzeum Kamienica Orsettich trwa digitalizacja eksponatów

W Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich i jego filii w pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu rozpoczęła się digitalizacja wybranych eksponatów. Sfotografowane i zeskanowane zabytki wzbogacą kolekcję wirtualnego Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej.

Projekt  objął łącznie 287 eksponatów.  Płaskie przedmioty, takie jak obrazy, są fotografowane lub skanowane w 2D, natomiast w przypadku obiektów przestrzennych, takich jak rzeźby, meble i wyroby rzemiosła artystycznego, jest stosowana technika fotografii obrotowej 360 stopni lub skanowania 3D.

Wśród fotografowanych zabytków znalazły się m.in. oryginalne meble i wyposażenie pałacu w Zarzeczu czy XVI- i XVII-wieczne portrety właścicieli Jarosławia.

Jak przekazał Konrad Sawiński p.o. dyrektor Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich, wśród fotografowanych zabytków znalazły się m.in. oryginalne meble i wyposażenie pałacu w Zarzeczu, pamiętające czasy pierwszej właścicielki hrabiny Magdaleny z Dzieduszyckich Morskiej; XVI- i XVII-wieczne portrety właścicieli Jarosławia: Zofii z Odrowążów Tarnowskiej Kostkowej, księżnej Anny Ostrogskiej i hetmana Jana Karola Chodkiewicza.

Nie zabraknie także unikalnych, mało znanych eksponatów, takich jak: fresk z przedstawieniem Chrystusa Pantokratora zdjęty ze sklepienia piwnicy kamienicy przy ul. Sobieskiego 9 w Jarosławiu.

Odwzorowania cyfrowe zyskają także przedmioty o trudnej do oszacowania wartości dla historii Jarosławia, takie jak XVII-wieczne katowskie miecze, przywileje Anny Ostrogskiej i króla Jana III Sobieskiego, a także chorągwie i bogato zdobione skrzynie cechowe z XVII-XIX stuleci

– wymienił Sawiński.

Digitalizacja zabytków rozpoczęła się w czwartek i potrwa kilka dni. Sawiński zapewnił, że wykonywana jest przy wykorzystaniu najnowocześniejszych metod.

Obecnie na portalu tym udostępnione są już katalogi zabytków z Muzeum Kresów w Lubaczowie, Muzeum-Zamku w Łańcucie oraz Arboretum i Zakład Fizjografii w Bolestraszycach.

fot. archiwum

17 października ·  09:36

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez