Wiadomości

W Rzeszowie diagnozowana jest choroba refluksowa przełyku

3 sie · 08:34
W Rzeszowie diagnozowana jest choroba refluksowa przełyku

Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 w Rzeszowie jest jedną z nielicznych placówek medycznych w regionie, w którym przeprowadzane są zbiegi pomagające w diagnostyce choroby refluksowej przełyku. Powoduje ona kłopotliwe objawy. Najczęstszymi są zgaga i ból w nadbrzuszu. Do nietypowych należą kaszel i nawrotowe zapalenia krtani.

Jak zaznaczył lek. Mateusz Rzucidło z Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii z Pododdziałem Chorób Wewnętrznych rzeszowskiego szpitala, "szacuje się, że ponad 6 milionów Polaków cierpi na refluks".

Stosowana metoda pH-metrii przełyku jest jedną z najlepszych w diagnozowaniu wspomnianej choroby. Badanie wykonywane jest za pomocą bardzo cienkiej, zaledwie milimetrowej sondy, wprowadzanej przez nos. Zapis jest rejestrowany całą dobę przenośnym rejestratorem połączonym z sondą. Po 24 godzinach pacjent zgłasza się do szpitala, aby usunąć sondę.

Badanie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i wykonywane na podstawie skierowania w ramach poradni gastroenterologicznej.

3 sierpnia ·  08:34

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez