Wiadomości
RZESZÓW

W Rzeszowie upamiętniono błogosławioną Natalię Tułasiewicz

9 maj · 14:18
W Rzeszowie upamiętniono błogosławioną Natalię Tułasiewicz

W Rzeszowie upamiętniono błogosławioną Natalię Tułasiewicz. W Rzeszowskiej Farze – gdzie 9 maja 1906 roku została ochrzczona – odsłonięto tablicę jej pamięci.

Natalia Tułasiewicz była polonistką, nauczycielką i poetką. W czasie II wojny światowej wyjechała do Hanoweru, by pomagać pracownikom przymusowym. W wyniku dekonspiracji została uwięziona. W 1944 r. odesłano ją z wyrokiem śmierci do Ravensbrück, gdzie zmarła w komorze gazowej niedługo przed wyzwoleniem obozu koncentracyjnego. NatelięTułasiewicz beatyfikowano 13 czerwca 1999 roku w czasie VI pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny. Jest patronką nauczycieli w Polsce.

Natalia Tułasiewicz Jest osobą którą może być, wzorem. Wskazówką dla nauczycieli, by tak jak ona działać dla dobra dziecka, dla dobra drugiego człowieka – powiedziała nam Małgorzata Rauch, Podkarpacki Kurator Oświaty.

Uroczystość odsłonięcia tablicy poprzedziła msza święta pod przewodnictwem biskupa Jana Wątroby. Później w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja naukowa „Bądźcie awangardą Polski i świata”. Pedagogia błogosławionej Natalii Tułasiewicz.

Relacja Jakuba Chodynieckiego.

--:--
--:--

Fot. materiały prasowe

9 maja ·  14:18

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez