Wiadomości
RZESZÓW

Wykorzystanie rezonansu magnetycznego w diagnostyce i leczeniu chorób nowotworowych

25 lis · 16:30
Wykorzystanie rezonansu magnetycznego w diagnostyce i leczeniu chorób nowotworowych

Naukowcy z dwóch Kolegiów Uniwersytetu Rzeszowskiego, Nauk Medycznych i Nauk Przyrodniczych, prowadzą wspólne badania nad wykorzystaniem rezonansu magnetycznego w diagnostyce i leczeniu chorób nowotworowych.

Chodzi m.in. o metodę elastografii, czyli obrazowania organów wewnętrznych, takich, jak mózg, czy wątroba. Od strony fizyki, wspólne badania z lekarzami koordynuje wybitny fizyk prof. Marian Cholewa z Kolegium Nauk Przyrodniczych. Profesor ma za sobą ponad 30 lat pracy w ośrodkach badawczych na całym świecie, a swoje doświadczenie wykorzystuje od dziesięciu lat w Rzeszowie, najpierw na Politechnice, teraz na Uniwersytecie.

Młodzi naukowcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego odbywają staże w renomowanych ośrodkach badawczych, ostatnio w Australii, gdzie zapoznają się z najnowszymi metodami obrazowania, których na Podkarpaciu jeszcze nie ma.

– powiedział nam profesor Cholewa.

Te wszystkie działania są częścią przygotowań do stworzenia Szpitala Uniwersyteckiego, który zostanie zbudowany w najbliższych latach na granicy dwóch podrzeszowskich miejscowości: Rudna Mała i Świlcza.

Umowę w sprawie przekazania Uniwersytetowi 35-hektarowej działki przez Gminę Świlcza podpisano pod koniec października tego roku.

Między innymi o przygotowaniach naukowców związanych z tworzeniem Szpitala Uniwersyteckiego mówił na naszej antenie prof. Marian Cholewa, który jest bohaterem reportażu „Fascynujący świat fizyki”. Został on wyemitowany w audycji „Spotkanie z reportażem” i jest do odsłuchania na naszej stronie internetowej (LINK).

Fot. Iwona Piętak

25 listopada ·  16:30

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez